Home / Tag Archives: магаза

Tag Archives: магаза

Изложба на кошули и горни традиционални облеки

     Во КЦ Магаза ќе се одржи Изложба    од збирката на Нузејот за народни носии             на колекционерот Јоне Ефтимов             КЦ Магаза – Свечено отворање на 25.07.2018 година (среда)                         во 20.00 часот             Изложбата ќе биде отворена ...

Read More »

Изложба на современи полски графичари

Во организација на амбасадата на Република Полска, Друштвото за македонско и полско пријателство Висла, огранок Битола, НУ Завод и  Музеј Битола и Меѓународното графичко триенале вторник, на 29 мај во Магазата организираат отворање на изложба на современите Полски графичари.

Read More »

Песните и аманетот на Ајри живеат на Широк Сокак

Некои рекле дека со смртта на луѓето, умираат и сеќавањата за нив. Но времето на заборавот не е исто за сите. За некои сеќавањата избледуваат уште истиот миг, за други траат извесно време, а за човекот како Ајри Демировски траат ...

Read More »

Омаж за Ајри Демировски

Во преполнетиот двор на Магазата во Битола синоќа во рамките на битолското културно лето “ Бит фест “ беше прикажан омаж за Ајри Демировски, авторот на песната “Битола мој роден крај” и првиот почесне граѓанин на Битола.   Магазата беше ...

Read More »

Промовирана книгата “Во прво лице “ на Менде Младеновски

Викендов, во културниот простор “ Магаза “ во Битола, во рамките на битолското културно лето “ Бит фест 2015 “ беше промовирана најновата книга на дописникот на Нова Македонија од Битола, “ Во прво лице “ на Менде Младеновски. За ...

Read More »

Отворена изложбата “Кинески хороскоп“ на авторката Татјана Манева

НУ Завод и Музеј-Битола и друштвото за македонско-кинеско пријателство синоќа во битолската „Магаза” ја промовираа изложбата „Кинески хороскоп” на младата уметничка, сликарка и графичарка Татјана Манева. Изложбата за отворена ја прогласи амбасадорот на НР Кина во Република Македонија Вен Џеншун ...

Read More »

Поетска средба со Венко Андоновски во Магазата

Синоќа во дворот на битолската Магаза, вљубениците во пишаниот збор уживаа во поетската средба со наслов „Сиже и фабула” на Венко Андоновски, професор на Филолошкиот факултет, истакнат писател и колумнист. Настанот беше дел од Битфест кој вчеравечер беше заокружен со ...

Read More »

“Битфест“ низ објективот на Сашо Ристевски

Во битолската Магаза, синоќа, во рамки на Битфест, ретроспективна изложба со 150 фотографии, промовираше, фоторепортерот и новинар на Битолски весник, Сашо Ристевски. – Иако беше тешко од голем број на настани и илјадници фотографии да се изберат најдобрите и најубавите, ...

Read More »