Home / Tag Archives: Магнолија

Tag Archives: Магнолија

Протест против промена на името

Синоќа на плоштадот Магнолија во Битола се одржа протест на навивачката група “ чкембари “ и други граѓани против промена на името и уставните измени кои како што е соопштено се дел од постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција. По ...

Read More »

Заев од Магнолија: Победа на Наташа со 5.000 гласови разлика

СДСМ и Коалицијата „Живот за Македонија“ својата изборна кампања за локалните избори ја почнаа од Битола. На големиот митинг, што се одржа на преполнетиот плоштад „Магнолија“, лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев најави победа на локалните избори речиси ...

Read More »

Талески ја ескивира комеморацијата битката за Битола

На денешната комеморација на француските гробиштан а изненадување на организаторите како и присутните  не се појави градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Тоа што е интересно  е дека денеска на  комеморацијата, по повод 100 години од Битката за Битола не присуствуваше ...

Read More »

Нема да има организиран дочек на Новата година во Битола

Годинава, на 31 декември, за разлика од минатите години, нема да има организиран  дочек на Новата 2017 година во Битола. Ова го соопшти градоначалникот на Битола, Владимир Талески на денешната прес-конференција, на која новинарите требаше да бидат информирани за тоа ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со митинзи во Демир Хисар и Битола

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За Подобра Македонија” денеска ќе одржи два митинзи. Првиот митинг ќе биде во Демир Хисар (Градски Плоштад) во 17:30 часот, а вториот митинг ќе се одржи во Битола ( Плоштад Магнолија) со почеток од 20:00 часот.  

Read More »

Рускиот конзулат во Битола во нови простории

Синоќа на Широк Сокак во Битола свечено  беше отворен новиот  Почесен  конзулат на Руската Федерација во Република Македонија. Новиот руски конзулат е сметен во новите простории кои што се наоѓаат во строгиот центар на Битола, на плоштадот “Магнолија“. На свеченоста, ...

Read More »

Одбележан Денот на Европа во Битола

Денеска, на плоштадот “Магнолија“ беше одбележан Денот на Европа 9 Мај.   Ученици од битолските училишта со свои презентации се обидоа да ги претстават историските и културните вредности на пет земји членки на Европската унија, а романскиот амбасадор во Македонија ...

Read More »

Се е подготвено за новогодишниот концерт на поп дивата Калиопи

Празничната еуфорија во градот започна од претпладневните часови. Вистинска новогодишна празнична атмосфера  имаше по битолските кафулиња на Широк Сокак каде музичкиот репертоар беше малку поинаков. Од секаде ечеа популарни турбо фолк песни, а битолчани беа одлично расположени. Голема раздвиженост имаше ...

Read More »

Невремето го преполови приносот на мед

Традиционално во Битола по 17 пат на плоштадот “Магнолија“ се организира манифестацијата “Денови на македонското пчеларство Битола 2014“. Годинава учествуваат дваесеттина производители на мед. -Тоа се должи на намалениот принос во пчеларството за оваа година и намаленото производство на мед. ...

Read More »