Home / Tag Archives: Макеоднија

Tag Archives: Макеоднија

Заев ја достави оставката до Сибранието

Премиерот Зоран Заев претпладнево ја достави својата оставка до Собранието на Република Северна Македонија. Како што информираат од Кабинетот на претседателот на Собранието, оставката ќе биде доставена до претседателот на државата Стево Пендаровски, кој потоа ќе треба да го извести ...

Read More »

Предновогодишен филмски викенд за деца

Oд денеска до 20 ноември во четири градови низ Македонија ќе бидат прикажани четири филмови за деца во рамките на проектот „Предновогодишен детски филмски викенд“ организиран од Асоцијацијата на филмски дистрибутери АФИДИ Битола. Филмовите се наменети за деца од 10 ...

Read More »

Македонија најзагадена земја во Европа

Македонија е рангирана за најзагадената земја во Европа со загадување на водухот 10 пати повеќе од препорачаните нивоа. Тоа е според Европската агенција за животна средина. Големиот сообраќај и употребата на печки за греење предизвикуваат зголемување на опасниот воздух и ...

Read More »

Денес на “Бит Фест“

19 и 20 јули на БИТ ФЕСТ    19 јули – четврток 20:00 Стара битолска чаршија „Локум фест“ – музика и традиција Морски перли – Бугарија Balkananatolia ansambl – MK- TR Чалгија Мерак -МК Засладено со локумите DONIA 20.00 Центар за ...

Read More »

Грујовски,како Варелов ја “кидна “ од Македонија

Поранешниот висок функционер во Министерството за внатрешни работи, Горан Грујевски, против кого е распишана меѓународна потерница, имал уште еден идентитет под името Владимир Варелов,објави телевизија 21. Според извори на телевизијата, Интерпол е известен за ова име под кое се претставува ...

Read More »