Don't Miss
Home / Tag Archives: мандати

Tag Archives: мандати

ДИК ги објави резултатите од гласањето

Државната изборна комисија вечерва ги соопшти конечните неофицијални резултати и освоени мандати на предвремените парламентарни избори. На овие избори гласале 942.334 гласачи. Од нив СДСМ и коалицијта освоиле 327.329 гласа, или 46 мандати ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоиле 315.344 гласа, или ...

Read More »

Верификувани пратеничките мандати на 9. Собраниски состав

Претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски ја отвори конститутивната седница на деветиот состав на собраниски пратеници на Република Македонија. Како негови заменици беа назначени пратениците Стојан Миланов и Јусуф Хасани. Седницата најпрво започна симболично со македонската химна. Од 120-те пратеници, ...

Read More »

Ѓорчев: Заев не одлучува кој ќе ја составува Владата, туку граѓаните

Зоран Заев сака да ви ја украде победата. Сака да ги помножи вашите гласови со нула. Поразениот сака да стане победник. Народот одлучи, народот гласаше. Нема да му дозволиме да ја украде победата на граѓаните на Република Македонија, истакна на ...

Read More »

Заев: Мнозинството се изјасни за промени

Уште еднаш им ја честитам историската победа на граѓаните на Македонија на парламентарните избори. Заедно поразивме режим. Ги повикувам сите партии да ја почитуваат мнозинската волја на граѓаните. Мнозинството граѓани гласаа за живот, не за режим. Избраа промени. Поразивме режим ...

Read More »

Ахмети: ДУИ победи, Албанците изгубија мандати

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети на  прес-конференција во Тетово нагласи дека го радува фактот што изборите поминаа мирно, без проблеми, што според него, значи дека земјава оствари голем напредок и зрелост околу организирањето на слободни избори. – ...

Read More »

Прелиминарни резултати според ДИК: Разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е 1,24 отсто

Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, според прелиминарните резултати што ги објави Државната изборна комисија, освоила 449.437 гласови, односно 37,98 проценти, додека коалицијата предводена од СДСМ освоила 434.835 гласови, односно 36,74 проценти. Првпат во историјата на Македонија изборната трка е сосема изедначена и двете најголеми ...

Read More »