Home / Tag Archives: милиони

Tag Archives: милиони

Нови 6 милиони евра за компаниите

Нови шест милиони евра од денеска им се достапни на компаниите за бескаматни кредити за надминување на состојбата предизвикана од коронавирусот и заштита на ликвидноста и работните места, а како интервентен сет на мерки на стопанството наскоро ќе му бидат ...

Read More »

2 милиони денари за ФК Пелистер

На денешната седница советниците донесоа одлука да му доделат на ФК Пелистер уште 2 милиони денари. Овие средства добро ќе му дојдат на Пелистер да ги покрие трошоците. На седницата согласност за зголемување средствата на Пелистер даде и опозицијата, која ...

Read More »

Нови рочишта за “Титатник“ и “Тарифа“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“, „Титаник 3“ и „Тарифа“. Судијата Огнен Ставрев на последното рочиште за „Титаник 2“ најави дека денеска ќе бидат разгледани новите докази што ги ...

Read More »

Шест години затвор за Сеад Кочан

Бизнисменот Сеад Кочан доби шест години затвор за случајот „Труст“ и забрана да биде управител и одговорно лице три години, додека Василие Авировиќ доби затворска казна од три години, ја соопшти пресудата судијката Лидија Трајковска Зимбовска на денешното судско рочиште. ...

Read More »

Намален јавниот долг

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и јавниот долг за третото тримесечје годинава, според кои има намалување во однос на претходното тримесечје. Заклучно со 30 септември 2017, државниот долг изнесува 3,87 милијарди евра или 37,8 проценти од ...

Read More »

“Транспортер 1 и 2 “ слика за работењето на ВМРО ДПМНЕ

Доволно видовме што ДПМНЕ како општинска власт направи за Битола во изминатите 12 години. Имаа  повеке од  доволно време да ги реализираат нивните проекти. Наместо тоа од градот си направија акционерско друштво, каде интересите на битолчани ги заменија со своите ...

Read More »

Владино корумпирање на медиумите со народни пари

Владата на Никола Груевски за реклами и пропаганда во медиумите од 2008 до 2015 година потрошила 38 милиони евра. Како што информира портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прес конференцијата, се работи за кампањите за трето дете, против абортус, Истражи ...

Read More »

БИРН:Талески во третиот мандат потрошил по 154 евра на секој битолчанец!

Според истражувањето на БИРН  во третиот мандат на градоначалникот  Владимир Талески за изградба на капитални објекти потрошил по 154 евра по глава на жител. Во отчетот на градоначалникот стои дека од предвидените 135 проекти се реализирани над 500 проекти, но ...

Read More »

Отчет за (не)сработеното !

Како што е вообичаено и како што му беше  воедно наложено од партијата, градоначалникот на Битола, Владимир Талески деновиве го поднесе својот “отчет “ за тоа што го  направил во својот трет  градоначалнички мандат. Притоа Талевски во негов стил ги ...

Read More »

Телевизиите меѓу привилегираните неплаќачи на данок

Меѓу 37-ти фирми кои биле амнестирани од присилна наплата на долговите во Управата за јавни приходи можно е да се наоѓаат и телевизии блиски до претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ. Од УЈП на вчерашната прес конференција одбија да ги именуваат фирмите ...

Read More »