Home / Tag Archives: музички

Tag Archives: музички

СДСМ слави во Битола

И покрај тоа што не се изброени сите гласови, сепак во Битола членовите  и симпатизерите СДСМ веќе ја слават победата. Пред седиштето на СДСМ веќе се слави и неколку музички групи ја збогатуваат прославата. Според тоа како пристигнуваат гласовите од ...

Read More »

“Тра ла ла” ја носи музиката од светот, а музиката е јазик кој сите го разбираат

Млади музички таленти од седумнаесет  држави во светот настапуваат  на седумнаесетото   издание на Интернационалниот музички фестивал “Тра ла ла “ во Битола. Со гала концерт со победнички композиции, како и со популарни гости и звезди од македонската естрада и учеството  ...

Read More »

Две први и едно трето место за пејачите на “Тра-ла-ла“ на меѓународен фестивал во Софија

Неодамна, поточно од 24 до 28 март во Софија, Република Бугарија, се одржа петтиот Интернационален  детски музички фестивал “Абанико“. Во конкуренција на околу двесте натпреварувачи од Бугарија, Молдавија, Србија, Словенија, Романија и Македонија, младите музички таленти од Битола постигнаа извонреден ...

Read More »

Утревечер спектакуларен концерт на Ван Гог во Битола

Утревечер, на античкиот локалитет “Хераклеја“ спектакуларен концерт, во рамки на најсодржајното и најдолго културно лето “Битфест 2015“ ќе одржи еден од најпопуларните регионални рок бендови, ВАН ГОГ , минатогодишни добитници на престижната награда “2014 MTV Europe Music Awards “во категоријата ...

Read More »

Популарниот ди џеј Џуниор Џек на “Широк сокак во бело“

Светски познатиот ди џеј и продуцент Џуниор Џек на 28 август ќе гостува во Битола на манифестацијата “Широк сокак во бело“ , традиционален музички настан што по петти пат ќе се одржи на најамбиенталната улица Широк сокак во Битола. Џуниор ...

Read More »

“Партибрејкерс“ доаѓаат во Битола

По спектакуларниот настап на Миксер фестивалот во Белград легендарниот српски рок бенд “Партибрејкерс“  доаѓа во Битола. Со оглед на тоа што „Миксер” е најголемиот регионален музички фестивал на кој годинава се собраа преку 1.000 музички творци од земјата, регионот и ...

Read More »

Утревечер спектакуларен музички омаж на култната група “Крафтверк“ во Центарот за култура

Утревечер, во Центарот за култура во Битола, за сите љубители на квалитетната музика за првпат во градот ќе се одржи омаж на култната европска и светска група “Крафтверк“. -Ќе бидат изведени нивните најпопуларни музички хитови со нови аранжмани кои ексклузивно ...

Read More »

Битола синоќа ја “стресе“ музички земјотрес

Над седумстотини посетители, девет бендови, пет диџеи приредија осум часа музика, и многу позитивна енергија, во која уживаа стотици  задоволни битолчани. Фестивалот „Битолски земјотрес”, се одржа во салата за свадби при Центарот за култура организиран токму од Центар за култура- ...

Read More »

„Битолски земјотрес“ фестивал на независна музика

На 21 февруари во Центарот за култура во Битола за првпат ќе се одржи фестивалот „Битолски земјотрес“ во организација на „Направи Заедно“, „69 Records“ и „Пи-ем-џи  рекордингс“, и организаторите од Битола, Центар за Култура Битола и Акто Music. На овогодинешното издание ...

Read More »

„Битолски земјотрес”, фестивал на независна музика во Битола

На 21 февруари Битола ќе ја стресе музички земјотрес. Инициран од независните дискографски куќи „Направи заедно, „69 рекордс” и „ПМГ рекордингс”, во Центарот за култура во Битола ќе се одржи фестивалот „Битолски земјотрес”, еден потполно отворен коцепт, на кој постојано ...

Read More »