Home / Tag Archives: нови (page 3)

Tag Archives: нови

Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот поскапува за 0,5 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари од литар, а дизелот поскапува за 0,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 70,50 за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 72,50 денари. Новата ...

Read More »

Изгласани новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Со по 71 глас „за“, Собранието денес ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски за нови министри во Владата. Чавков е нов министер за внатрешни работи, додека Мисајловски ќе застане на чело на Министерството за траспорт и врски. Изборот на ...

Read More »

Кои се новите предлог-министри?

Многу брзо по синоќешните оставки, премиерот Никола Груевски предлага нови имиња, а за денеска во 13 часот веќе е закажана и собраниска седница за изборо на новите министри. Митко Чавков е предлогот за нов министер за внатрешни работи на местото ...

Read More »

Груевски достави предлог за избор на нови министри

Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски. За нов министер за внатрешни работи се предлага Митко Чавков, ...

Read More »

Оставки поднеле Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков и Миле Јанакиески

Директорот на Управата за државна безбедност на МВР Сашo Мијалков и Миле Јанакиески, министерот за транспорт вечерва исто така поднеле оставки. Информацијата за ова се уште не е потврдена. Владини извори  потврдија дека министерката Гордана Јанкулоска поднела оставка.   Имињата ...

Read More »

Промовирани нови доктори на науки на Битолскиот Универзитет

По повод 25 април, денот на основањето на Универзитетот “Св. Климент Охридски“, денеска  беа промовирани новите доктори на науки кои своите дисертации ги одбранија во рамките на високообразовните институции од овој универзитет. Во рамките на активностите по повод одбележувањето на ...

Read More »

Синоќа запалени уште две возила во Битола

Рано изутрината околу три часот по полноќ во Битола се опожарени уште две патнички возила. Опожарени се патничко возило од марката „Опел корса„ сопственост на Х.Т. и патничко возило марка „Мазда“. Според некои очевидци утрината околу три часот се слушнала ...

Read More »

Од 1-ви април намалени цени на 542 лека

Од 1-ви април се намалува цената на 542 генерички и оригинаторни лекови. Ова е седмото по ред намалување на цените на лековите, согласно Законот за лекови и медицинските помагала и Методологијата за начинот на формирање на цените на лековите. Ова ...

Read More »

Дизелот поевтин за два денара, бензините со иста цена

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за два денара по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек ...

Read More »

Премиерот Груевски најави три нови фабрики во Битола и над 750 вработувања

-Американска компанија котирана на Њујоршката берза од областа на outsourcing на бизнис услуги потпиша договор со Владата минатата недела за отворање на своја компанија во Македонија, во Скопје и Битола. Со проектот се планираат 2000 вработувања, од кои најмалку 500 ...

Read More »