Home / Tag Archives: одбрана

Tag Archives: одбрана

Проект за превенција на дијабетот

Во оранизација на Клиничка Болница Битола се одржа координативен состанок на македонските и грчките партнери во рамките на проектот COMETECH дел од програмата за прекугранична соработка Грција -Македонија 2014-2020. Имено се работи за грант добиен од Европската Унија во рамките ...

Read More »

Смилковско езеро се злоуотребува за политички цели

Револт кај родителите на момчињата кои беа застрелани кај Смилковско езеро во 2012 година по одлуката на Врховниот суд да ја укине пресудата во предметот „Монструм“ и да го врати судењето во првостепениот суд на повторно одлучување. Како што информираа ...

Read More »

Американски и Македонски војници вежбаат на Криволак

DRAGOON GUARDIAN 17 е насловена вежбата во чии рамки американските и македонските војници ќе расчистуваат терени од експлозивни направи и ќе се справуваат со закани од хемиско и биолошко оружје. Ова е најголемата вежба што ќе биде одржана на Криволак. ...

Read More »

Следната недела нови обвиненија на СЈО

Следната недела Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе нови обвиненија Специјалната обвинителка Катица Јанева очекува судска разрешница за сите поднесени предмети. До крајот на наредната седмица СЈО ќе поднесе нови обвинителни одлуки со кои се опфатени граѓани на Република Македонија меѓу ...

Read More »

ГДОМ: Избори на петти јуни за да се стави крај на политичката криза

Во текот на изминатата недела во Битола, мирни масовни собири организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ, од каде во повеќе наврати се упати пораката дека единствено со одржувањето на распишаните предвремени парламентарни избори на петти јуни, ќе се ...

Read More »

ГДОМ од Битола: Единството ќе не одбрани од сите непријатели

Граѓанското здружение за одбрана на Македонија на синоќешната трибина во Битола порача дека одбраната на парламентарната демократија во државата е услов за европска интеграција на Македонија, пренесува МИА. Караванот на здружението патува од град во град и има единствена цел ...

Read More »

СВОЗ

Младите генерации не знат. А и како ќе знаат кога и нивните родители заборавиле на акцијата “Сите во одбрана и заштита“, или како што популарно се викаше СВОЗ. Во осумдесеттите години на т.н. самоуправен социјализам, тогашните политичари со цел да ...

Read More »

Повторно се отвора случајот со бомбата во “Епинал“!?

По четири години случајот со подметнатата бомба во хотелот “ Епинал “ за време на Манифестацијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани “ која се одржа во 2010 година, по се изгледа повторно ќе се отвори. Иако за овој ...

Read More »