Home / Tag Archives: оставки

Tag Archives: оставки

“Шарена револуција“ во Битола

Во Битола не стивнуваат протестите организирани од Граѓанската иницијатива “Протестирам” , откако претседателот на државата Ѓорге Иванов ја донесе одлуката за аболиција на македонски политичари од власта и опозицијата. По Скопје, “Шарената револуција” се пресели и во Битола. Демонстрантите ја ...

Read More »

Андоновски го замени Мијалков, Савевски на местото на Чавков

Љупчо Андоновски е именуван за нов директор на на Управата за безбедност и контраразузнавање, на местото на Сашо Мијалков кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата. Ваква одлука во вторникот попладне донесе Владата на Република Македонија, која истовремено за ...

Read More »

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани Митко Чавков и ...

Read More »

Груевски достави предлог за избор на нови министри

Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски. За нов министер за внатрешни работи се предлага Митко Чавков, ...

Read More »

Оставки поднеле Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков и Миле Јанакиески

Директорот на Управата за државна безбедност на МВР Сашo Мијалков и Миле Јанакиески, министерот за транспорт вечерва исто така поднеле оставки. Информацијата за ова се уште не е потврдена. Владини извори  потврдија дека министерката Гордана Јанкулоска поднела оставка.   Имињата ...

Read More »