Home / Tag Archives: парламент

Tag Archives: парламент

Избори со задршка

                                       Денеска, кога читателите на Битолски весник ќе го имаат овој број во своите раце, пратениците во Собранието треба да донесат значајна одлука за народот, а тешка за себе, за распуштање на Парламентот.           Иако одлуката за распуштање на ...

Read More »

Комисијата даде виза за измени на Уставот

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот. Беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени ...

Read More »

Јанко Бачев:Иванов одбива да ги амнестира протестантите во парламентот

На протестот на „Тврдокорните“ се обрати Јанко Бачев од Народното движење на Македонија кој рече дека трипати досега поднесувале барање за закон за амнестија за учесниците во настаните во Парламентот на 27 април и трипати тоа им било одбиено од ...

Read More »

Парламентот (ќе)работи во три смени

Собранието заседаваше до 3.30 часот утринава, откако претседателот на законодавниот дом Талат Џафери синоќа прогласи постојано заседание. Џафери одлучи Парламентот да заседава постојано, откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ  кои се организирани во 10 пратенички групи, се обидоа со паузи и бесконечни ...

Read More »

Романија доби нова социјалдемократска влада

Новата романска влада што ќе ја предводат социјалдемократите на чело со премиерот Сорин Гриндеану доби доверба од националниот парламент и официјално е изгласана. За владата што ќе ја води 43-годишниот Гриндеану, гласаа 295 пратеници, а против беа 133 членови на ...

Read More »

Груевски се обрати и учествуваше во дебатата на ЕПП во Европскиот парламент

Во рамките на посетата на Стразбур претседателот на Владата на Република Македонија и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера имаше обраќање и учествуваше во дискусијата на парламентарната група на Европската народна партија  во Европскиот парламент. Тој учествуваше на нивната координација ...

Read More »

Почина еск- пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Благој Тошев

Денеска во Битола,  на 75 годишна возраст почина екс- пратеникот на ВМРО -ДПМНЕ, член на првиот состав на македонскиот парламент Благој Тошев. Благој Тошев почина по долга и тешка болест. Тој е роден   на 8.09. 1949 година.   во  Битола. Еден  ...

Read More »

ПРАТЕНИЦИТЕ НА СДСМ НЕ СЕ ВРАЌААТ ВО ПАРЛАМЕНТОТ, СЕ ВРАЌААТ МЕЃУ ГРАЃАНИТЕ

Иако се очекуваше дека под притисок на меѓународната заедница опозициската СДСМ, по годишните одмори, ќе се врати во Парламентот, сепак, најголемата опозициска партија пресече – нема враќање во Собранието. Според одлуката на највисокото раководство на партијата, наскоро пратениците ќе се ...

Read More »