Don't Miss
Home / Tag Archives: политички

Tag Archives: политички

Политички далтонизам

                                                  Последните денови  јавноста во Македонија е “бомбардирана” од изјави на политичарите, како од власта, така и од опозицијата, дека сите оние кои се огрешиле пред законите и направиле криминал, ќе одговараат пред законите, без разлика на која ...

Read More »

Политички далтонизам

                                       Иако (пред)изборната кампања за новите предвремени парламентарни избори сеуште не е почната, сепак политичките партии веќе на големо се во “кампања”  и се  растрчаа во државата со намера да ги (раз)убедат граѓаните да им го дадат нивниот глас ...

Read More »

Смилковско езеро се злоуотребува за политички цели

Револт кај родителите на момчињата кои беа застрелани кај Смилковско езеро во 2012 година по одлуката на Врховниот суд да ја укине пресудата во предметот „Монструм“ и да го врати судењето во првостепениот суд на повторно одлучување. Како што информираа ...

Read More »

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи утре во 13 часот

Седницата на Собранието на која ќе бидат верификувани пратеничките мандати ќе се одржи утре во 13 часот. Седницата ја свика претседателот на поранешниот пратенички состав Трајко Вељаноски, а со неа ќе претседава исто така тој. Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов ...

Read More »

Постизборен молк

Парламентарните избори завршија, барем што се однесува до предизборната кампања, гласањето и до пребројувањето на гласовите. Остана недовршена само работата на Управниот суд, каде што полека ги приведуваат докрај сите оние недоречености или неправилности (зависи од која страна на гласачката ...

Read More »

48 часа рок за партиите за поднесување тужби пред Управен суд

Откако ДИК ќе им ги достави решенијата за приговорите донесени на маратонската тридневна јавна седница, која заврши вчеравечер, партиите имаат рок од 48 часа да поднесат евентуални тужби до Управен суд. Потоа судот има 48 часа за да одлучи во ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ Битола: Се оградуваме од однесувањето на поединец за време на прославата на победата

ВМРО-ДПМНЕ никогаш не поддржувало и нема да поддржи деструктивно и навредливо однесување кон политичките противници. Тоа не е начинот на кој што партијата делува на политичката сцена, реагираат денес од битолскиот огранок на ВМРО-ДПМНЕ. –Противникот мора да се почитува без ...

Read More »

Одлучуваат (не)определените

Уште само три дена не делат од одржувањето на новите предвремени парламентарни избори. На 11.  декември, по долготрајните и наелектризирани преговори, со посредство на меѓународната заедница, во Македонија  конечно ќе се случат предвремените избори. И како по договарањето, а подоцна ...

Read More »

Груевски: СДСМ и Заев на 11 декември ќе доживеат историски најубедлив пораз

На 11 декември, СДСМ предводена од лидерот Зоран Заев,  ќе доживеат историски најголем пораз, не само во историјата на СДСМ, туку и во историјата на парламентарните избори во Македонија. Тоа му е сосема јасно и на Зоран Заев, кој деновие  ...

Read More »

Шекеринска: Да се запре иселувањето

Носителот на кандидатската листа за пратеници од коалицијата преводена од СДСМ во ИЕ5, Радмила Шекеринска денеска во Битола истакна дека средбите на терен во три различни општини од оваа ИЕ покажале оти во секое семејство по барем еден член е ...

Read More »