Home / Tag Archives: потерница

Tag Archives: потерница

Груевски се бара со потерница

По налог на Кривичниот суд, МВР издаде потерница по екс премиерот Никола Груевски. “Ве известуваме дека Основниот суд Скопје 1 издаде наредба за приведување на лицето за кое прашувате и на 12.11.2018 во 16:30 часот ја достави до СВР Скопје ...

Read More »

Грујовски и Бошковски сакаат да лежат в затвор во Грција

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски во исказот даден пред грчкиот суд побрале Грција да не ги екстрадира во Македонија, бидејќи се плашеле за своите животи. Тие ги отфрлиле сите обвинувања против нив и рекле дека се жртви на политички ...

Read More »

Распишана меѓународна потерница за Темелко

Откако вчера Кривичниот совет на Основниот суд во Скопје го прифати барањето на СЈО и му определи 30-дневен притвор на градоначалникот на општина Пустец во Албанија, Едмонд Темелко, од судот информираат дека по него е распишана централна и меѓународна потерница. Обвинителката ...

Read More »

Богољуб Кариќ се врати во Србија

Српскиот бизнисмен Богољуб Кариќ денеска се врати во Србија, по 10 години минати во бегство, откако беше суспендирана истрагата против него и укината потерницата. Кариќ, кој беше лидер на движењето Снага на Србија и сопственик на „БК-групација“, попладнево допатувал во ...

Read More »

СВР Битола: Приведени девет лица по кои биле распишани потерници

На подрачјето на СВР- Битола во месец септември 2014 година приведени се девет лица за кои биле распишани потерници и истите се спроведени до соодветни установи и тоа: На подрачјето на ПС Битола на 09.09.2014 година врз основа на Потерница ...

Read More »