Don't Miss
Home / Tag Archives: пожар

Tag Archives: пожар

Голем пожар ја зафати Галичица

олем пожар го зафати Националниот парк Галичица. Дел од пожарот е ставен под контрола, но поради непристапноста на теренот дел од паркот гори. Според првичните проценки изгорени се над 300 хектари шума. Командирот на територијалната против пожарна единица Ристе Илиевски ...

Read More »

Пожар на Баирот

Синоќа  околу 22 часот во населбата Баир во Битола се случи голем пожар кој зафати  неколку куќи. Интервенираше противпожарната единица со неколку екипи, а на местото на пожарот имаше и возило на Итната медицинска помош и полицијата, а во гасењето ...

Read More »

Мајка и син загинале во пожар во Битола

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Битола врши увид во куќата во која ноќеска избувнал пожар, при животот го загубија мајка и син. Како што информираат од Обвинителството, пожарот избувнал во семејна куќа во Битола денеска во раните утрински ...

Read More »

Се запали котларницата во Епинал

Црн дим ја обвил зградата на хотелот „Епинал“ во Битола денеска напладне, што веднаш го привлекло вниманието на битолчани. Според битолските пожарникари, станува збор за пожар во котларницата на хотелот, кој бргу бил ставен под контрола.

Read More »

Пожарот на Пелистер под контрола

Пожарот кој денес избувна на Баба Планина во непосредна близина на врвот Пелистер е се уште активен и се контролира, изјави вечерва за МИА, раководителот на битолската територијална противпожарна единица Костадин Поповски. Според Поповски попладневниот силен ветер кој и сега ...

Read More »

Авиони тргнаа за гаснење на пожарот на Пелистер

По појавата на пожарот на Пелистер во моментот во неговото гаснење се вклучени четири против пожарни екипи, кои се обидуваат истиот да го локализираат. Иако засега пожарот не е со големи размери сепак по барање на Дирекцијата за спасување од ...

Read More »

Пожар на Пелистер

Попаднево избувна пожар на Пелистер. Пожарот е забележан во тешко пристапен дел во пределот на Маловишта, на надморска висина од 1800 метри. Екипи на Територијалната противпожарна единица Битола, Дирекцијата за заштита и спасување и Националниот Парк Пелистер заминаа на терен да ...

Read More »

Кривична пријава за пироман од Прилеп

ПС-ОН Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против лицето З.К.(28) од Кривогаштани поради основи на сомнение за сторено кривично дело ,,Предизвикување општа опасност” . Пријавениот ноќта 13/14.08.2017 , во Прилеп, на локација наменета за продавање на возила, потурил со ...

Read More »

Пожар во РЕК Битола,повреден еден работник

Денес нешто после 13 часот, при рутинска манипулација на 6 киловолтната постројка на блок 1 на РЕК Битола, поради ненамерна човечка грешка, дојде до пожар на дел од кабловските системи,кој со навремена интервенција на надлежните служби на комбинатот, за кратко ...

Read More »

Еден загинат во пожар во Битола

Осумдесетгодишен маж вчера го загубил животот во пожар во Битола. Полицијата соопшти дека вчера околу 06:30 часот во Битола на ул. „Мукос“, во куќа сопственост на Б.А.(38), настанал пожар во кој животот го загубил Ш.Ш. (80), вујко на сопственикот, а ...

Read More »