Home / Tag Archives: премиера

Tag Archives: премиера

Премиера на филмот AVEC L’AMOUR

Утревечер во Гоелмата сала на Центарот за култура ќе се одржи  премиерата на филмот  AVEC L’AMOUR, кој ги освои срцата на критичарите ширум светот.  Премиерата ќе се одржи  со почеток во 20.00 ч.во Големата сала на НУ Центар за култура ...

Read More »

Премиера на „Скршената стомна“ во Интимниот театар

Премиерата на новата, осма по ред претстава „Скршената стомна“ на независната театарска куќа „Интимен театар“ од Битола е закажана на 30 декември (петок) со почеток во 20 часот. „Скршената стомна“ во режија на Софија Ристевска-Петрушева е правена по мотиви од Хајнрих Фон Клајст (германски ...

Read More »

Филмот “Ослободувањето на Скопје” ја крена публиката на нозе

Синоќа во Битола, во преполнетата сала на Центарот за култура  свечено беше отворено годинашното, 37.   издание на интернационалниот  фестивал на филмската камера “ Браќа Манаки“. Свеченото отворање помина во знакот на доделувањето на наградата за животно дело на австралискиот ...

Read More »

„Злосторство и казна“ нова премиера на Битолскиот Народен театар

Едно од најкомплексните дела на Достоевски, “Злосторство и казна“, адаптирано и режирано од Диего Де Бреа, ќе биде премиерно изведено на сцената на Битолскиот Народен театар в сабота, на 28 мај. Де Бреа по вторпат режира во Битола, а претставата ...

Read More »

Битолчани масовно на кино

Преполна беше големата сала во Центарот за култура на премиерата на најпопуларниот серијал “Брзи и бесни“. Деновиве, битолчани имаа можност да уживаат во премиерата на седмото поглавје од најпопуларниот серијал на светот „Брзи и бесни” во режија на James Wan. ...

Read More »

Филмот „Ќе бидеме светски прваци” в четврток пред битолската публика

Во Скопје и Битола, в четврток,  на 19 март премиерно ќе биде прикажан филмот „Ќе бидеме светски прваци” од продуцентите на српската сага „Монтевидео”, во кој глумат и македонските актери Тони Михајловски и Сашко Коцев, а една од насловните песни ...

Read More »

Филмот “Глуп и поглуп 2“ во 3 Д киното Битола

За сите обожаватели на филмот, во најсовременото 3 Д кино на Центарот за култура– Битола ќе биде емитувана како што најавуваат светската премиера на филмот “ Глуп и поглуп 2 “, веќе од овој четврток од 20.00 часот . Побрзајте  ...

Read More »

Со филмот “Деца на сонцето“ и наградата за Манчевски свечено ќе биде затворен “Браќа Манаки“

Со премиера на новиот македонски филм “Деца на сонцето” на Антонио Митриќески, вечерва ќе биде спуштена завесата на 35. интернационален фестивал на филмската камера “Браќа Манаки” во Битола. Филмот е по сценарио на Гордан Михиќ, композитор е Влатко Стефановски, а ...

Read More »

Финални подготовки за свеченото затворање на “Браќа Манаки“

Денес и утре се прават финалните подготовки околу свеченото затворање на 35. Издание на Интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки“, кога ќе биде премиерно прикажан македoнскиот филм “Деца на сонцето“, третиот игран филм на режисерот Антонио Митриќески, чија екипа пристигнува во ...

Read More »

Полна сала и овации за премиерата на филмот “До балчак”

Синоќа, во преполнетата сала на Центарот за култура во Битола, беше прикажана премиерата на македонскиот филм “До балчак” во режија на Столе Попов. Иако, имаше шпекулации дека ќе се случи протест на дел од дуќанџиите кои не добиле хонорари од ...

Read More »