Home / Tag Archives: причини

Tag Archives: причини

СДСМ го зголемува парламентарното мнозинство

Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија  во неделата ја одржа петтата седница. Членовите на Централниот одбор дискутираа за актуелната состојба во државата, спроведувањето на реформите, политиките за подобар живот на граѓаните, зголемување на животниот стандард и внатрепартиските активности. Во ...

Read More »

Илија Димовски: Конгресот нелегитимен

Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски нема да присуствува на Конгресот на партијата, бидејќи според него раководните лица и органи во партијата не овозможиле услови за демократски избор на претседател кој ќе ја отсликал волјата на членовите. „Овој ...

Read More »

И Чичаковски си поднесе оставка

По Виолета Дума и Игир Милев оставка си поднес еи претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски,чиј мандат  требаше да трае до 2020 година. Како што изјаи  Чичаковски, оставката ја поднесол  од лични причини. Чичаковски како претседател на Комисијата ...

Read More »

Аневски: Оставката ја поднесов од лични причини

На денешната седница поднесов оставка од функцијата претседател на Советот на јавни обвинители од лични и семејни причини, изјави денеска Петар Аневски кој беше шеф на Советот. – В четврток членовите на Советот ќе одлучуваат по мојата оставка. Дали ќе ...

Read More »

Руски воен авион со 91 патник се урна во Црното Море

Авион од типот Ту-154 на руското Министерство за одбрана со 91 патници и членови на екипажот се урна во водите во источниот дел на Црното Море, јави ТАСС. Министерството за одбрана на Русија соопшти дека спасувачките служби утрово на шест ...

Read More »

Утрово горел автомобил во Битола

Утрово во 1.50 часот во Битола, на ул.„25-та”, од засега непознати причини опожаран е автомобил дајхатсу со битолски регистарски ознаки, сопственост на Р.А.(35). Полицијата извршила  увид на местото на настанот и презема мерки за целосно расчитување на случајот како и ...

Read More »

Ахмети: Не ми се јасни мотивите за нападот, причина за нова војна нема

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за австрискиот весник „Пресе“ потврдува дека некои борци на поранешната ОНА во Македонија биле дел од вооружената група во Куманово, но нагласува дека нивните мотиви и цели не му се јасни и оти ...

Read More »