Home / Tag Archives: реформи

Tag Archives: реформи

Осуммина функционери на ВМРО ДПМНЕ заштитени сведоци на СЈО

Осум функционери на ВМРО-ДПМНЕ, луѓе од највисокото партиско раководство, всушност од најблиското опкружување на лидерот Никола Груевски се заштитени сведоци на СЈО, рече еден од иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески во вечерашното гостување во Топ тема на телевизијата ...

Read More »

Предложени реформи во ВМРО ДПМНЕ

Илија Илијовски, член на Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Предложи денес неколку измени на Статутот на партијата со кои таа ќе стане полиберална, подемократска и подецентрализирана во носењето на одлуките. „Статутарните измени треба да воспостават нови органи во партијата ...

Read More »

Кирацовски: Со 1 евро до сопствена фирма

-Тешка е одлуката за човек да се исели од сопствената држава, но многумина од младите ја донесоа, затоа што уште поголема беше тешкотијата да се живее во држава, која на младите не им нуди ама баш ништо. Тоа мора заедно ...

Read More »

Груевски: Евроинтеграцијата ги забрзува реформите

Преку економскиот раст, подобрата инфраструктура и креирањето на работни места би се намалиле разликите помеѓу земјите од Балканот и земјите од Европската Унија истакнаа лидерите од Балкнаот на на Виенскиот економски форум што денеска се одржува во Тирана, Албанија, на ...

Read More »

Од 1-ви април намалени цени на 542 лека

Од 1-ви април се намалува цената на 542 генерички и оригинаторни лекови. Ова е седмото по ред намалување на цените на лековите, согласно Законот за лекови и медицинските помагала и Методологијата за начинот на формирање на цените на лековите. Ова ...

Read More »

Министерот Ивановски оствари средба со претставници на институции и ИКТ секторот

Новите административни закони денеска беа презентирани пред претставници на институции  од јавниот сектор во Битола. Министерот Иво Ивановски заедно со стручен тим од министерството ги претставија најбитните сегменти од спроведувањето на Законот за административни службеници и Законот за вработените во ...

Read More »

И студентите од Битола на протест

И битолските студенти,  денеска исто така протестираа против најавените реформи на Законот за високо образование и воведувањето на државниот испит.     -Да не не разберат погрешно, ние сме за реформи во образованието, но не на ваков узурпаторски и самоволен начин. ...

Read More »