Don't Miss
Home / Tag Archives: Сашо

Tag Archives: Сашо

Боки 13 останува во притвор

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, и гаранцијата од околу 142.000 евра која ја понуди за да биде пуштен во домашен притвор. На јавна седница во Апелацискиот суд тој кажа дека како гаранција тој ...

Read More »

Отповикан почесниот конзул на Унгарија, Сашо Јанакиевски

Сашо Јанакиевски не е повеќе почесен конзул на Унгардија во Македонија. Унгарија го отповика Јанакиевски, газда на фирмата „Еко Клуб“, за која скопскиот градоначалник Петре Шилегов кажа дека несоодветно го третира медицинскиот отпад. Од Министерството за надворешни работи ја потврдија ...

Read More »

Сите бараат амнестија

Барање за амнестија до сега поднеле 23-ца од вкупно 33-цата обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок. Меѓу оние за кои има потврдени информации дека веќе ги доставиле барањата е пратеникот Крсто Мукоски, Александар Василевски Нинџа и неговиот другар Никола ...

Read More »

Одбиена жалбата, Мијалков останува во притвор

Кривичниот совет ја одби жалбата на Сашо Мијалков за триесетдневиот притвор и тој останува во Шутка Мијалков деновиве доби 30 дневен притвор за случајот Империја, во кој се обвнети уште, Орце Камчев и Цветан Панделевски.

Read More »

Мијалков останува без пасош

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, го одби како неосновано барањето за укинување на мерките за претпазливост на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет од СЈО во случаите „Таргет“ ...

Read More »

Мијалков политички се пензионира

Екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање попладнево соопшти дека ја става во мирување својата политичка активност. „Ја информирам јавноста дека мојата политичка активност ја ставам во мирување. Со цел да се завршат судските постапки кои се во тек, ...

Read More »