Home / Tag Archives: слобода

Tag Archives: слобода

Протест на ВМРО ДПМНЕ пред судот

Стотината граѓани кои денеска протестираат пред Основниот суд Скопје 1 излегле на главната улица и ја блокирале. Вмровците свират на сирени и цело време скандираат Македонија и слобода. На протестот се појавил и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски.  

Read More »

Честитка од премиерот Зоран Заев по повод 11 октомври

Премиерот Зоран Заев упати честитка до сите граѓани по повод 11 октомври, Денот на народното востание, денот кога, како што се наведува, македонскиот народ и сите граѓани во Македонија ја покажаа својата волја, одлучност и храброст да се борат за најсветото, слободата. ...

Read More »

Заев: Народот избра Слобода!

Во слободна Македонија, Нека ни е среќен и вековит 8.септември, Денот на независна и суверена Република Македонија! Ја живееме можноста да ги оствариме своите цели и стремежи, по сопствен избор. Лично независни, без ограничувања. Ова не е момент. Ова е ...

Read More »

Масовен протест на новинарите за слобода на Кежаровски со него на чело

Новинарите поддржани од неколку граѓански организации денеска излегоа на протест за да го изразат својот револт по однос на одлуката на Апелациониот суд на новинарот Кежаровски да му ја намали затворската казна а не како што очекуваа тие таа да ...

Read More »

Судот одлучи да го пушти Вранишковски на слобода за Водици

Јован Вранишковски ќе биде ослободен на Водици доколку ниту една од странките не упати жалба на решението кое судот денеска го доставил до затворот во Идризово. Од скопскиот Кривичен суд за медиумите  потврдуваат дека издале вакво решение на барање на ...

Read More »

Битолските затвореници со една желба – што побрзо да излезат на слобода

                       Во пресрет на Новата година  во затворот “Црн мост“   Атмосферата во битолскиот затвор „Црн мост“ беше вообичаена. По ништо не можеше да се добие впечаток дека сме на прагот на Новата година. Немаше украсени дрвја, светилки, лампиони и ...

Read More »

Молчењето (не) е злато

Деновиве кај нас, во Република Македонија, дежурна тема се состојбите со слободата на говорот и мислата. Додека едни се обидуваат на секој начин да ја (раз)убедат јавноста дека кај нас слободата на говорот и мислата е до таа мера загрозена, ...

Read More »