Home / Tag Archives: стадион

Tag Archives: стадион

Музички спектакл на стадионот „Петар Милошевски“ за отворањето на 16. Битфест

Вистински музички спектакл за свеченото отворање на 16 по ред издание на Битолското културно лето „Битфест“ најавија од Општината Битола. Општина Битола се подготвува за реализација на уште едно незаборавно културно лето, исполнето со квалитетни културни содржини, нови концепти и ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ го уништи спортот во Битола

Локалната власт предводена од ДПМНЕ го уништија спортот во Битола. Изминаа 12години, период во кој слушавме само лажни ветувања за изградба на спортски центар, спортска сала и затворен базен, а од тоа не остварија ништо. Челниците од ДПМНЕ, меѓу кои ...

Read More »

Најмалку 38 жртви во двата напада во Истанбул

Досега има 38 жртви во двата бомбашки атентати во непосредна близина на стадионот на фудбалскиот клуб Бешикташ во Истанбул, соопшти турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, цитиран од светските агенции. – Според последните податоци, во синоќешните напади загинале 38 ...

Read More »

Промовирано идејното решение на стадионот „Под Тумбе Кафе“

Општина Битола го претстави идејното решение за новиот лик на фудбалскиот стадион „Под Тумбе Кафе“. Од секторот за односи со јавност информираат дека основната форма на новиот објект „Фудбалски стадион за 12.000 гледачи“ е арена, а северната трибина на која ...

Read More »

Почна изградбата на фудбалскиот стадион под “Тумбе кафе”

Со рушење на северната трибина, денеска во Битола  почнаа  подготовките за изградбата  на фудбалскиот стадион под “Тумбе кафе”, капитален проект финансиран од Општина Битола. Изведбените работи ги изведува  градежната компанија “Гранит”, која според  договорот стадионот треба да го изгради најдоцна ...

Read More »

Ѓоко ќе прозива утре

Утре на пладне во 12 часот на стадионот под “Тумбе кафе“  новиот тренер на Пелистер, Ѓоко Хаџиевски ќе ја одржи првата прозивка на фудбалерите кои ќе конкурираат за првиот тим за наредниот пролетен дел од годинашната фудбалска сезона. На фудбалерите ...

Read More »

ФФМ и Општината Битола ќе го реконструираат стадионот “Под Тумбе Кафе“

Градоначалникот на општина Битола, д-р Владимир Талески и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија Илчо Ѓорѓиоски, денеска во општина Битола потпишаа договор за регулирање на меѓусебните односи при изведување на работи, реконструкција на фудбалски стадион и ревитализација на игралиштето во ...

Read More »

Вечното дерби наместо на “Филип Втори” во Ѓорче

Дерби натпреварот помеѓу екипите на Пелистер и Вардар кој е закажан за в недела наместо на фудбалската арена “Филип Втори” ќе се игра на стадионот на екипата на Македонија ЃП во општина Ѓорче Петров во Скопје. Ваквата одлука ја донесе ...

Read More »

Рефлектори и нова тревна подлога за стадионот во Битола

Градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески и претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиевски, вчера во Битола, на промоцијата на првата спортска парарелка во градот, најавија скорешна реализација на  уште еден крупен проект кој најмногу ќе ја израдува спортската јавност во Битола ...

Read More »