Home / Tag Archives: страна

Tag Archives: страна

Пролетно кастрење на дрвјата

„Комуналец“ продолжува со кастрење на дрвата во централното градско подрачје. Деновиве, активно, со потребната механизација и полициска продружба се работи на отстранување на непотребните гранки на Булеварот 1 Мај. По завршување на кастрењето на главните улици, екипите на ЈП „Комуналец“ ...

Read More »

Еколошки акции во 4 основни училишта

Четири битолски основни училишта ја јакнат свеста за заштита на животната средина, преку одбележување на Envirate Week, во соработка со Општина Битола и јавното претпријатие „Комуналец“. Така, денес во дворот на ОУ „Св.Климент Охридски“ во Битола, децатаод училиштето засадуваа садници ...

Read More »

Пратениците први амнестирани

До сега се амнестирани 12 обвинети за настаните на 27 април во Собранието . Меѓу нив и пратениците Мукоски , Василевски , Арнаудов , Тарчуловсаки и Димов. Меѓу амнестираните се пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски и ...

Read More »

Таксист силувал петнаесет годишно девојче

Полицијата поднесе кривична пријава против педесетгодишниот П.К. од битолско, поради сомнеж дека силувал петнаесетгодишно девојче од Битола. МВР соопшти дека настанот се случил во близина на улицата “Раштанска” во Битола, во такси возило, кое било управувано од страна на осомничениот.

Read More »

Проекти за Лавци и 12 Кладенци

Општина Битола, потпиша два големи договори со кои ќе се решат големите долгогодишни инфраструктурни проблеми на жителите во населбата „12 Кладенци“ и селото Лавци. Со првиот проект, во висина од 2 877 803,00 денари ќе се изврши реконструкција на водоводната ...

Read More »

Владата го декласифицира Договорот Заев- Ципрас

  СПОГОДБА КОНЕЧНА СПОГОДБА ЗА РЕШАВАЊЕ НА РАЗЛИКИТЕ ОПИШАНИ ВО РЕЗОЛУЦИИТЕ  817 (1993) И 845 (1993) НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ, ЗА ПРЕСТАНУВАЊЕ НА ВАЖНОСТА НА ПРИВРЕМЕНАТА СПОГОДБА ОД 1995 Г. И ЗА ВОСПОСТАВУВАЊЕ НА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО МЕЃУ ...

Read More »

Смилковско езеро се злоуотребува за политички цели

Револт кај родителите на момчињата кои беа застрелани кај Смилковско езеро во 2012 година по одлуката на Врховниот суд да ја укине пресудата во предметот „Монструм“ и да го врати судењето во првостепениот суд на повторно одлучување. Како што информираа ...

Read More »

Проект за Пелистер:“Еко страна за зима без мана“

„Покажи еко-страна за зима без мана“ е настанот што денеска се одржа на Пелистер. Станува збор за подигнување на свеста за заштита на Националниот парк „Пелистер“. Во пресрет на новата зимска сезона, идентификувајќи ја потребата за креирање на одржливи решенија ...

Read More »

Неофицијално: Наташа Петровска кандидат на СДСМ за градоначалник на Битола

Професорката и актуелна советничка на Советот на Општината Битола е кандидат за градоначалник на СДСМ за Битола, на престојните локални избори. И покрај тоа што ваквата информација сеуште нема офоцијална потврда сепак според извори на порталот на Битолски весник   ...

Read More »

Неексплодирана граната пронајдена во Битола

Стара неексплодирана граната со калибар од 75мм од Првата светска војна, била пронајдена при чистење на каналот „Стрежево“ помеѓу селата Трново и Ротино во Битола, вчера во 11 часот. Од страна на пиротехничар, пронајдената експлозивна направа е подигната за понатамошна постапка.

Read More »