Home / Tag Archives: талески (page 5)

Tag Archives: талески

Талески го отпиша и Манаки

Сеуште актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески го отпиша и фестивалот “Браќа Манаки“. Тој откако го бојкотираше свеченото отворање на годинашното 38 издание на фестивалот и не присуствуваше на истото, денеска го пропушти и давањето почит на гробот на Манаки. ...

Read More »

Сообракајката го одложи судењето на “ Транспортер’

Судскиот процес  “ Транспортер “ кој денес почна во Основниот суд Скопје 1 е одложен за 6 ноември. До одложување на судењето дојде бидејки една од обвинетите Јасмина Миќик Десановска имала сообракајна несреќа. По одложувањето на судењето обвинетиот Талески изјави ...

Read More »

Талески:Политички процес

Владимир Талески денеска за првпат седна на обвинителна клупа за случајот на СЈО Транспортер, за злоупотреби на превоз со ученици. Градоначалникот, заедно со уште 22 лица, се сомничат дека преку коруптивни тендери со школскиот превоз проневериле 290.000 евра народни пари. ...

Read More »

Шарлатан(ни)

За битолскиот градоначалник Владимир Талески кој деновиве  доби нова кривична пријава случајот “ Транспортер “  во  кој тој е првообвинет е благодарение на многу шарлатанство, непрофесионализам и тенденциозност во новинарската фела. Вака Талески  одговори на новинарско  прашање како  тој го ...

Read More »

Почнува судскиот процес “ Транспортер 1 “

По речиси  повеќе од една година истрага,  утре, на 28 септември во Основниот суд Скопје 1, со почеток во 10.30 часот почнува судскиот прецес за “Транспортер “. На обвинителната клупа, во Основниот суд Скопје 1 ќе се најдат градоначалникот  на ...

Read More »

За шарлатанот Талески, шарлатани се новинарите

За битолскиот градоначалник Владимир Талески кој денеска доби нова кривична пријава случајот “ Транспортер “  во  кој тој е првобвинет е благодарение на многу шарлатанство, непрофесионализам и тенденциозност во новинарската фела. Вака Талески  одговори на новинарско  прашање како го коментира ...

Read More »

БИРН:Талески во третиот мандат потрошил по 154 евра на секој битолчанец!

Според истражувањето на БИРН  во третиот мандат на градоначалникот  Владимир Талески за изградба на капитални објекти потрошил по 154 евра по глава на жител. Во отчетот на градоначалникот стои дека од предвидените 135 проекти се реализирани над 500 проекти, но ...

Read More »

Талески го одврза ќесето за сместување на гостите на “Браќа Манаки“!?

Талески како што го почна така и го завршува мандатот, во стилот топло-ладно. Наспроти минатите години кога за фестивалот извдојуваше дури и до 6 милиони денари, годинава според зборовите на директорот на фестивалот “Браќа Манаки “ Благоја Куновски – Доре ...

Read More »

СЈО го елиминира Талески од трката за градоначалник

Иако ВМРО ДПМНЕ сеуште размислува со кој кандидат за градоначалник да излези на престојните локални избори сепак едно е извесно. Актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески речиси сигурно отпадна од конкуренција. Иако тој имаше амбиции да се трка за четвртиот  ...

Read More »

Груевски на маки.Неможе да најде кандидат(к)а за градоначалник на Битола

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски е на судни маки. Иако до крајниот рок за пријавување на листите со кандидати за градоначалници и советници остануваат уште само неколку дена тој сеуште не може да се одлучи со кој кандидат за ...

Read More »