Home / Tag Archives: театар

Tag Archives: театар

Премиера на “ Август во округот на Осејџ“

Утревечер на сцената на Народниот театар – Битола, премиерно ќе биде изведена претставата „Август во округот Осејџ“ од Трејси Летс, а во режија на Драгана Милошевски – Попова. Според зборовите на драматургот Билјана Крајчевска, оваа претстава е црна комедија, приказна ...

Read More »

Битола му се поклони на Битолски весник

                                     Битолски весник во петокот, на 17 мај во Народниот театар  го одбележа својот златен јубилеј, 55 години од излегувањето на првиот број.           Во присуство на градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, архимандритот на Бигорскиот манастир, Партениј, почитувачи на ...

Read More »

Нова премиера во Народниот театар

НУ Народен театар-Битола новата театарска сезона ќе ја реализира под мотото „(Љ)уби го ближниот свој“ и ја почнува со премиерната претстава „Бакхи-Краток преглед на распадот“ чиј режисер е Игор Вук Торбарица.Според режисерот Вук Торбица, делото на Еврипид, Бакхи се издигнува ...

Read More »

Театарски ден во Ресен

Домот на културата „Драги Тозија“ од Ресен беше организатор на две театарски претстави во Кино салата во овој град, кои се одржаа во соработка со театарот Дел Арте од Битола. Првата претстава „Новогодишните играчки на Ема“, е претстава наменета за ...

Read More »

Талески плаќал проекти на фирми основани пред самиот фестивал

Владимир Талески, екс градоначалникот на Битола од средствата наменети за Бит фест плаќал прокети на фирми кои биле формирани  пред одржувањето на фестивалот. Така на една од фирмите за Бумеранг Театар АУ, му исплатил пари за проект иако таа е ...

Read More »

Јерчиќ на местото на Светозарев

Со решение на министерот за култура, за в.д директор во Народниот театар Битола е именуван Иван Јерчиќ, кој е од редот на вработените актери. Јерчиќ има повеќе од 11 години актерско искуство и е во работен однос во битолскиот театар. ...

Read More »

Кражба во битолскиот театар

Според информации на битолската полиција деновиве се случила тешка кражба во битолскиот театар. Имено, шеесет и две годишниот битолчанец Л. А вчера утрината пријавил тешка кражба во просторија т.н “Реквизита“ сопственост на Национална Установа Народен Театар Битола лоцирана во Спомен ...

Read More »

Премиера на „Скршената стомна“ во Интимниот театар

Премиерата на новата, осма по ред претстава „Скршената стомна“ на независната театарска куќа „Интимен театар“ од Битола е закажана на 30 декември (петок) со почеток во 20 часот. „Скршената стомна“ во режија на Софија Ристевска-Петрушева е правена по мотиви од Хајнрих Фон Клајст (германски ...

Read More »

„Злосторство и казна“ нова премиера на Битолскиот Народен театар

Едно од најкомплексните дела на Достоевски, “Злосторство и казна“, адаптирано и режирано од Диего Де Бреа, ќе биде премиерно изведено на сцената на Битолскиот Народен театар в сабота, на 28 мај. Де Бреа по вторпат режира во Битола, а претставата ...

Read More »

Актерот Николче Пројчевски ќе настапи во театарот „Глоуб“ во Лондон

Актерот на Народниот театар од Битола, Николче Пројчевски, ќе настапи во театарот „Глоуб“ во Лондон и по Огнен Дранговски ќе биде втор македонски актер што ќе настапи во Шекспировиот театар. Пројчевски денеска на прес-конференција истакна дека е избран во конкуренција ...

Read More »