Home / Tag Archives: температури

Tag Archives: температури

Сибирска зима на Балканот, температури до минус 30 степени

Многу студен бран од регионот на Евроазија ќе донесе во западниот дел на Балканот исклучително ниски температури, со минус 14 до минус 19 степени Целзиусови, под средните температури во јануари. Босна и Херцеговина и Србија ќе бидат најстудениот дел од ...

Read More »

Општина Новаци е подготвена за најавените ниски температури и врнежи од снег

Врз основа на добиените насоки од ЗЕЛС  согласно одржаниот состанок на координативното тело на Република Македонија,  предводено од министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и претставниците од  ДЗС, ЦУК, ЈП „Македонија пат”, УХМР, АМСМ, ЗЕЛС и други субјекти, состанок ...

Read More »

Споменикот Филип Втори во топка

Општина Битола ставија голема топка околу споменикот Филип Втори, поради ниските температури и можните снежни врнежи. Топката е поставена за да се заштити споменикот од оштетување. Претходно, поради временски непогоди, дел од мермерот падна.

Read More »

Наредната недела уште потопло со температури над 40 степени

Уште потопло време со температури и над 40 степени Целзиусови, најавува за наредната недела Управата за хидрометеоролошки работи. – Македонија од понеделник ќе биде под влијание на уште потопла и сува воздушна маса од југ, што ќе предизвика натамошен пораст ...

Read More »

Утре поларни температури низ Македонија

Снегот што од вчера ја зафати Македонија формира снежна покривка од 69 сантиметри во Маврово, во Пожаране 51, Крушево 45, Тетово 36, Охрид 29, Тополчани 27, Ѓуриште 18, Прилеп 17, Скопје и Претор 16, Крива Паланка и Куманово 10 и во Битола од ...

Read More »