Home / Tag Archives: вирусот

Tag Archives: вирусот

Заштитна опрема за новинарите

Започна дистрибуцијата на пакетите со заштитни средства за медиумите од земјава, кои ги обезбеди Здружението на новинарите (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Станува збор за 150 пакети кои содржат заштитни маски, ракавици, наочари и средства за ...

Read More »

Негативни резултатите на “цимерите “ на пензионерот од домот “ Сју Рајдер “ во Битола

           Од Центарот за јавно здравје во Битола информираат дека по направнеите тестирања во старскиот дом “ Сју Рајдер“  негативни се резултатите на ковид 19 на лицата кои биле во иста соба со заболениот 85-годишен пациент кој бил заразен од ...

Read More »

Политичка пандемија

                                      Македонија како и цел свет веќе повеќе од еден месец  се бори со пандемијата на векот, корона вирусот.           Иако сите претпоставки  како на епидемиолошките стручњаци и обичните лаици  се дека пандемијата уште долго време ќе не следи, ...

Read More »

Србија почнува со масовно тестирање

Србија од вечерва почнува да го применува кинескиот “рецепт“ за справување со корона вирусот. Тие почнуваат со масовно тестирање на граганите. По кинескиот “рецепт “ Србија поради недисциплина на гражаните драстично ги зголемува затворски казни и стартува со масовна изолација ...

Read More »

Владата предложи итно воведување вонредна состојба

Владата после денешната седница предлага воведување на вонредна состојба на цела територија на државата поради ширењето на заразата со корона вирусот. Оваа одлука на Владата ја соопшти техничкиот премиер, Оливер Спасовски на прес конференција и најави вонредни мерки за да ...

Read More »

Коронавирусот ги обедини власта и опозицијата.

Коронавирусот ги обедини власта и опозицијата. Денеска претседателот на Комисијата за безбедност при Советот на Општина Битола и лидер на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Иванчо Тошевски, оствари средба со градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска. На средбата Петровска го информираше Тошевски ...

Read More »