Home / Tag Archives: влез

Tag Archives: влез

Дезинфекциони “ корита ‘ на влезовите во Битола

                            Во настојувањата да се спречат или ублажат причините  или последиците  од пандемијата Општината Битола со јавното претпријатие “ Нискоградба “ почна со изградба на дезинфекциони корита на влезовите. Првото такво “дезинфекционо корито “ почна да се гради денеска ...

Read More »

Концерт на дуото Калиопе од Германија

Во рамките на Интерфест–Битола во понеделник, на 02 јули, со почеток во 20.00 часот во салата на Завод Музеј Битола ќе се одржи концерт на КАЛИОПЕ ДУО од Германија. Дуото е формирано во 2002 со поетското име на музата на ...

Read More »

Се реконструира влезот за Битола од Прилеп

На иницијатива на Општина Битола, а во соработка со Јавното претпријатие за државни патишта, „Македонија пат“ и ЈКП „Нискоградба“ од Битола, после завршените подготвителни активности, денес официјално започнаа градежните работи за реализација на проектот „Надградба и поправка на коловоз на ...

Read More »

Нов асфалт на влезот за Битола од Прилеп

Од утре ќе почнат активностите за асфалтирање на патот од кај клучката кај Крклино до бензиската пумпа Ќ “Лук оил“ Од Одделението за комунални дејности и уредување на градежното земјиште во Општина Битола информираат дека  согласно Програмата за уредување на ...

Read More »

Тачи потврди дека разговара за влез на ДПА во Владата

Лидерот на ДПА Мендух Тачи потврди дека се водат разговори со премиерот Никола Груевски за можноста ДПА да учествува во владата. Тачи нагласи дека во разговорите засега не станало збор за дефинирање на министерски или директорски места во државните институции ...

Read More »