Home / Tag Archives: законот

Tag Archives: законот

Законот за СЈО клучен за членство во ЕУ

Поддршката за Законот за јавното обвинителство е клучна за отворање на преговори за членство во Европската Унија, велат од Министерството за правда и додаваат дека продолжуваат со консултации со политичките партии и пратеничките групи од опозицијата. – Законот кој е ...

Read More »

Иванов го потпиша Законот за амнестија

Законот за амнестија изготвен од Координативно тело за помирување, вчера беше објавен во Службен весник, што подразбира дека претседателот Ѓорге Иванов го потпишал указот за прогласување за овој закон, односно дека веќе тече рокот од пет дена за пријавување на ...

Read More »

За бизнистот со Светлост ќе и се стемни на министерката Канчевска

Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, нејзиниот заменик Драган Недељковиќ и против Ѓ.Т., државен советник за финансиски прашања и раководител на сектор за финансии во Министерството за култура. Осомничени се за кривично ...

Read More »

Иванов со поддршка за “За заедничка Македонија “

За претседателот Ѓорѓе Иванов денешното приведување на осомничените за настаните на 27 април е реваншизам. -Кој го прекршил законот мора да одговара, но не треба да се генерализира. Ја поддржував и ја поддржувам „За заедничка Македонија“. Тие не се и ...

Read More »

Груевски застана зад Пивковски

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски  во настојувањето да освои што повеќе градоначалнилки места буквално се изгуби. Тој вечерва  во Могила му даде поддршка на сегашниот градоначалник Стево Пивковски, за кој на минатите локални избори велеше дека е криминалец, на ...

Read More »