Home / Tag Archives: заразени

Tag Archives: заразени

Лукашенко:Во Белорусија никој нема да умре од коронавирусот

Никој нема да умре од коронавирус во Белорусија, рече претседателот Александар Лукашенко, кој одбива да се воведат построги мерки во оваа држава, иако 2.919 луѓе се заразени, а досега 29 починале. -Веќе пронајдовме комбинација на лекови за да се спасат ...

Read More »

Пет деца од “Орце Николов“ заразен ид коксаки

Деновиве, во клонот на градинката „Орце Никлов“ во Карпош 2 е регистрирана појава на вироза предизвикана од „Коксаки  тип А“ вирусот. Вирозата за прв пат е констатирана во понеделникот кај две дечиња од јасли (возраст од 0 до 8 месеци), ...

Read More »

Инфективнa: Да не се прави паника, ебола нема во земјава

Нема опасност од ебола во земјава,тројцата студенти од Нигерија со покачена температура биле превентивно задржани на клиниката, информираат од Инфективната клиника во Скопје. -Студентите се пожалиле и превентивно се прегледани. Еден од студентите е задржан на испитување за да се ...

Read More »