Home / Tag Archives: затвор

Tag Archives: затвор

Утре се отвора битолскиот затвор

Утре во Битола свечено ќе биде отворен битолскиот затвор. Битолскиот затвор е целосно реновиран со европски пари и е изгреден по сите европски и светски стандарди. За реновирањето на затворот, кое траеше подолго од 1,5 година потрошени се околу 1,5 ...

Read More »

Катица на распит кај Рускоска

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“, околу пладне со полициско возило и придружба од КПУ Затвор Скопје каде што издржува мерка притвор, беше донесена на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. ...

Read More »

Битола ќе добие затвор со европски стандарди

Битолскиот затвор кај „Црн мост“ од пред извесно време е целосно празен и отворен. Првпат откако е изграден овој затвор, освен на влезната капија, нема ни полицајци ни чувари. Во затворот нема ни затвореници. Тие од пред извесно време се ...

Read More »

Апелација пресече:Гордана Јанкуловска наместо 6 осудена на 4 години затвор

Екс министерката Гордана Јанкулоска ќе мора да оди во затвор, бидејќи Апелациониот суд ја потврди пресудата за случајот „Тенк“, но и ја намали казната на 4 години затвор. Според првостепаната пресуда таа беше осудена на шест години затвор. -Апелациониот суд ...

Read More »

Тоска осуден на 18 години затвор

Основниот суд во Прилеп го осуди на 18 години затворска казна битолскиот полицаец Енвер Тоска, за свирепото убиство на својот сограѓанин, 36-годишниот Алили Бекир. 25-годишниот Тоска вчера на првото рочиште од судскиот процес против него, го призна делото и изрази ...

Read More »

За изборните нерегуларности по 3 години затвор за Мијалков и Тачи

Три години затвор за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, а три години и два месеци затвор за лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими е осуден на четири години и шест месеци  затвор, а членовите ...

Read More »

Пратениците ќе куртулат од обвинение со амнестијата

Обвинителката Вилма Рускоска  изјави дека веќе се поставени основите за тоа кој од обвинетите за настаните во Собранието од 27 април ги исполнува условите за амнестија. Рускоска е сигурна дека законот ќе ги спаси од затвор пратениците Љубен Арнаудов, Крсто ...

Read More »

Мицковски:Груевски мора да оди затвор. Разочарани сме

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека одбивањето на жалбата на Никола Груевски покажало дека станува збор за политички прогон. -Чинот ја потврди тезата за политизираното судство. Никола Груевски е жртва на политички прогон. ...

Read More »

Груевски мора да оди Шутка

Екс премиерот Никола Груевски набрзо ќе треба да се упати во истражниот затвор „Скопје“, каде што треба да ја одлежи двегодишната казна, бидејќи и Кривичниот совет му ја одби жалбата со која бараше одложување на издржувањето на казната. -Кривичниот совет ...

Read More »

За аферата 300 возила 9 години затвор

Девет години затвор за поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски пресуди денеска Кривичниот суд поради злоупотреба на службена положба во предметот на СЈО „Триста“, во кој беше обвинет за јавната набавка на 300 возила за потребите на МВР. ...

Read More »