Home / Tag Archives: збор

Tag Archives: збор

(Не)политичките пораки на Каракачанов

                           Во предвечерјето на распуштањето на Македонскиот парламент и распишувањето на предвремените парламентарни избори, во Битола се одржа промоција на книгите на министерот за одбрана и вицепремиер во Владата на Бојко Борисов,  Красимир Каракачанов за Тодор Александров и полковникот ...

Read More »

Јане Ченто: Не барам амнестија. Судете ми

Обвинетите Јане Ченто и Игор Југ на почетокот на денешното рочиште за случувањата во Собранието на 27 април минатата година, пред судот кажаа дека нема да поднесат барање за амнестија и дека остануваат до крај пред судот. – Со оглед ...

Read More »

Пет деца од “Орце Николов“ заразен ид коксаки

Деновиве, во клонот на градинката „Орце Никлов“ во Карпош 2 е регистрирана појава на вироза предизвикана од „Коксаки  тип А“ вирусот. Вирозата за прв пат е констатирана во понеделникот кај две дечиња од јасли (возраст од 0 до 8 месеци), ...

Read More »

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Битола организираше трибина по повод Светскиот ден на книгата

По повод светскиот ден на книгата и авторското право Унијата на жени на владејачката ВМРО ДПМНЕ организираа трибина посветена на пишаниот збор, на книгата и нејзиното влијание во секојдневниот живот. Истовремено присутните во преполнетиот Завод и музеј донираа книги кои ...

Read More »