Home / Tag Archives: Зврлевски

Tag Archives: Зврлевски

Над 20 обвинители ја меркаат фотелјата на Зврлевски

Судии, професори, адвокати, нотари и обвинители меѓу кандидатите за фотелјата на поранешниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Над 20 кандидати до вчера ја доставиле својата апликација до Собранието со што го испочитувале рокот кој трае до денеска. Меѓу пријавените се Звонко ...

Read More »

За смената на Зврлевски Собранието ќе расправа во 15 часот

Наместо во вообичаениот термин во 11.00 часот денешната пленарна седница на која пратениците ќе гласаат по точката за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, ќе се одржи попладне. Од собраниските служби најавуваат дека на седницата за разрешување на Зврлевски ќе ...

Read More »

Дебатата за Зврлевски незаконска.ВМРО се откажа од дискусија

Со образложение дека не сакаат да учествуваат во незаконска расправа , пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се повлекоа од дебатата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Опозициската партија ставот дека дебатата за разрешување на Зврлевски е незаконска ја темели на одлуката ...

Read More »

Антикорупциска го спаси Зврлевски

За Марко Зврлевски постои законска пречка да се разреши,напишале од антикорупциска комисја  во одговорот кој што стигнал до пратениците на ВМРО ДПМНЕ, а според насловот и до претседателот на Собранието Талат Џафери, а го потпишал претседателот Игор Тантуров. Во дописот ...

Read More »

Зврлевски преживеа, утре нов обид за негова смена

Цел ден од говорницата пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ расправаат. За владата, за пожарите, за платите, за мигрантите…За се и сешто, само не за точката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. СДСМ со оваа дебата сака да ја ...

Read More »

Шилегов:ВМРО со штитењето на Зврлевски нема да го спаси Груевски

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се инструментализирани и преку обид да направат тотална блокада на Собранието делуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско раководство. ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја, порача ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ во одбрана на Марко Зврлевски

Поради малиот број на пратеници на собраниската седница, на кој не се присутни 30-тина пратеници, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара точката за разрешување на Државнот јавен обвинител, Марко Зврлевски да биде трганата од дневен ред. „Дури и да се ...

Read More »

Собранието денеска повторно за разрешување на Зврлевски

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седмата седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Во понеделникот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека Зврлевски има процесирано 60 отсто од случаите и ефикасноста е зголемена во неговото време ...

Read More »

Зврлевски им го продолжи работењето на парламентарното мнозинство

Се додека не дојде до промена на јавниот обвинител Зврлевски и не почне постапка за избор на нов јавен обвинител не одиме на одмор, рече Бочварски.  Додека не се разреши обвинителот Марко Зврлевски пред локалните избори пратениците од владејачкото мнозинство ...

Read More »

Талат Џафери: На 6 август ги распишувам локалните избори

Условите со работата на парламентот се драстично попозитивни од 27 април – шефот на законодавниот дом Талат Џафери на отчет за сработеното во првите 100 дена од стапувањето на функцијата на крвавиот четврток. Џафери најави исполнет распоред за работа пред ...

Read More »