Home / Свет / Верижен судар во Словенија:Едно лице загина, 30 повредени

Верижен судар во Словенија:Едно лице загина, 30 повредени

Едно лице загина, а 30 се повредени во верижен судар на 50 автомобили во централна Словенија, по снежното невреме, проследено со силен ветер, пренесе МИА.

Во несреќата загина 25-годишен државјанин на Швајцарија, а во болница во Љубљана се примени 14 лица, од кои тројца се тешко ранети, а еден е во критична состојба.

Несреќата се случила на магистралата А1, која ја поврзува Љубљана со јадранското крајбрежје.

Според првичните информации причина за несреќата е снежното невреме, кое ја намалило видливоста на пет метри.

Полицијата соопшти дека возачите едноставно ништо не гледале пред себе.

 

Извор: МИА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*