Home / Author Archives: Битолски Весник

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Спомен-обележја во чест на американско училиште и болница од Првата светска војна

Американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мари Брнз, заедно со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, денеска посетија неколку локации во градот, при што беа откриени и две спомен-обележја. – Во сеќавање на американското училиште за девојки во Битола и американската воспитувачка ...

Read More »

Почина сопственикот на Радио 105, Лазар Николовски – Лаки

Рано изутрината на 68 годишна возраст престана да чука срцето на сопственикот на Радио 105 бомбардер Битола, Лазар Николовски – Лаки. Лазар Николовски почина во Клиничката болница од проблеми со срцето. Погребот на Николовски ќе биде утре на Светонеделските гробишта. ...

Read More »

С О О П Ш Т Е Н И Е

Јавната Установа Национален парк Пелистер – Битола ги известува Откупувачите и Собирачите на боровинки дека бербата на боровинки за 2021 година ќе започне на 3 август.   Собирачите на боровинки треба да се придржуваат кон следниве услови:  – со себе да ја носат легитимацијата ...

Read More »

Во Клиничката болница дониран апарат за функционални испитувња

                        Во рамките на проектот „ Меѓународна агенција за атомска енергија од Виена“, денеска во клинчката болница во Битола беше дониран нов апарат кој ќе служи за функционални испитувања на тироидната жлезда, бубрезите, венската циркулација и малигните заболувања. -Во функција ...

Read More »

Отворен Центар за поддршка на згрижувачки семејства во Битола

                                    Денеска во  Битола  е  отворен   Центар за поддршка на згрижувачки семејства во државата. Новиот центар, кој  ќе понуди поддршка на 113 згрижувачки семејства кои  се грижат за 169 корисници од Пелагонискиот и југозападниот плански регион е  како дел од ЈУ„Домот ...

Read More »

Спасена докторка од труење

                                                            Докторка која се обидела со труење  да се самоубие е  спасена  од сигурна смрт.             Благодарение на брзата и ефикасна интервенција на лекарите од Ургентна медицина во Клиничката болница во Битола лекарката е спасена од ...

Read More »

Вкупно 25 години затвор за обвинетите во „Организатори на 27 април“

Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски се прогласени за виновни по обвинението кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во случајот „Организатори на 27 април“. Вељаноски е осуден на шест години и шест месеци, Ристовски ...

Read More »

Битиќи најави две странски инвестиции во „Жабени“

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи најави нови две големи странски инвестиции во индустриската зона „Жабени“ Битола. – Ние деновиве преговараме за отворање на дополнителни нови 1.250 работни места во Битола и сме пред потпишување на Договор за инвестиција со веќе ...

Read More »

Пристигнаа нови градежни машини во РЕК „Битола“

Во РЕК „Битола“ во последно време постојано пристигнуваат нови градежни машини. Дел од градежните машини кои поради својот габарит стигнаа во Комбинатот во делови се монтираат од претставници на производителите во земјава и регионот. Во функција е најголемиот дел од ...

Read More »

Изграден нов детски парк во Битола

                        Денеска Битола  на радост на најмладите доби нов детски парк. Новиот детски парк е изграден на просторот на улицата „Север и Југ“. Во Битола според зборовите на директорот на ЈП Комуналец, Панде Богоевски на околу 50 локации во градот ...

Read More »