Home / Uncategorized

Uncategorized

Владата ја почна постапката за воведување кризна состојба

Владата на Република Северна Македонија вечерва ја одржа 22-та седница со цел да ја отпочне постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ефикасно справување со последиците од ...

Read More »

Во Битола 67 нови позитивни на Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-503, Куманово-55,  Дебар-1, Штип-14, Прилеп-45, Тетово-40, Струга-32, Велес-29, Битола-67, Охрид-40, Кавадарци-15, Гостивар-22, Гевгелија-10, Струмица-11, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-4, ...

Read More »

Пациенти од Прилеп на лекување во Битола

                        Со оглед на тоа што на Инфективното  одделение во Прилепската болница нема повеќе слободни места за лекување на болните од ковид 19, Министерството за здравство  одлучи пациентите од Прилеп да се носат во Битола.         Ова го соопшти ...

Read More »

АД ЕСМ е заштитник на цената на струјата за домаќинствата

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски во емисијата Отворено студио на Телевизија 24 уште еднаш го афирмираше ставот дека Државните електрани на Северна Македонија се заштитник на цената на струјата за домаќинствата. На огласот за набавка на струја што ...

Read More »

Од 18 до 20 септември фестивал “Музика од светот“

Од 18 до 20 септември во Битола ќе се одржи 12. издание на Фестивалот на музика од светот. – Светот, поради пандемијата, денес ни е домашниот свет, а нашите уметници ги поддржуваме целосно зашто само така ќе ја спасиме културата. ...

Read More »

Регистрирани 72 нови позитивни на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Дебар-4, Штип-3, Прилеп-1, Тетово-2, Струга-9, Велес-1, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-4, Гевгелија-3, Крива Паланка -1, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, ...

Read More »

“Патриотско“ (само)понижување

Пишува:м-р Марија Младеновска- Димитровска, психолог  Како народ кој со векови бил поробуван и понижуван  последните години го доживуваме најголемото самопонижување откако постоиме.  Иако во нашата историја многупати сме биле поробувани, но не сме биле покорени, сепак, сметам дека никогаш како ...

Read More »

Одбележан денот на рударите во РЕК “ Битола “ и “Осломеј “ Кичево

            По повод верскиот празник Голема Богородица, кој се прославува и како Ден на рударите, во рударско-енергетските комбинати во Битола и во Осломеј беа доделени награди и признанија за најдобрите работници. Наградите ги додели Претседателот на Управниот одбор и ...

Read More »

Оскаровецот Јануш Камински добитник на Златна Камера 300

            На прес конференцијата посветена на одбележувањето  на 41 – то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“,директорката на фестивалот, Гена Теодосиевска и Игор Иванов – Изи, претседател на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ)  соопштија дека ...

Read More »

Елена Јовчевска:Кластер Грашо во Битола

По одржувањето на концертот на Петар грашо без почитување на мерките на заштита вријат соцјалните мрежи медиумите. Сите го осудувата настапот на Грашо и непочитувањето на мерките на заштита „Нов кластер во Битола. Концертот на Петар Грашо во Хераклеа. Гледаш ...

Read More »