Home / Uncategorized (page 20)

Uncategorized

Почна изградбата на затворен пливачки базен

Денеска во Битола, во присуство на голем број спортисти и спортски работници беше поставен камен темелникот за изградба на затворен пливачки базен, кој ќе чини 43 милиони денари, средства кои ги обезбеди локалната самоуправа, Агенцијата за млади и спорт и ...

Read More »

Васко Костевски (ќе) го спасува Талевски

Здружението на граѓани за почитување на прописите од Битола, во врска со работата на СЈО, поднесе кривична пријава против дел од обвинителите Катица Јанева, Трајче Пеливанов и истражителот Љуљзим Јашари, како и против вештаците ангажирани од нивна страна во врска ...

Read More »

Боки планирал Јанева да ја оперира кај Камчев, во Систина

Орце Камчев и Бојан Јовановски, освен за спасот на бизнисменот од кривичниот прогон за “Империја”, зборувале и за операција која требало да ја направи тогашната специјална обвинителка Катица Јанева. Разговорот бил тајно снимен, а во просторијата биле присутни сопругата на ...

Read More »

Боки 13 се закани со отворање на Пандорината кутиај

На крајот на денешното рочиште за случајот “Рекет”, Бојан Јовановски најави дека ќе ја отвори Пандорината кутија, за која зборуваше уште пред да биде уапсен, односно рече дека клучот е во негови раце. Тој уште еднаш од судот побара јавноста ...

Read More »

ВМРО го напушта Парламентот

Извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучува дали ќе го напушти Собранието. Лидерот Христијан Мицкоски денеска изјави дека не гледа потреба ВМРО-ДПМНЕ и натаму да учествува во работата на Собранието, бидејќи не бил испочитуван договорот, денеска да се распушти Парламентот. ...

Read More »

Со “унгарски“ пари се финансираат опозиционите медиуми во Македонија

Словенечкиот портал Нецезурирано објави нов текст во кој се пишува, за како што тврдат авторите Примож Цирман, Весна Вукович и Томаж Модич, начинот на кој со унгарски пари, преку Словенија им се помагало на медиуми во Македонија кои биле блиски ...

Read More »

Васко Ковачевски: Инвертерите ќе стигнат во април

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски очекува до крајот на грејната сезона да бидат исопрачни и монтирани најголем дел од инвертерите во Битола, Кичево, Тетово и Скопје за кои компанијата одвои 10 милиони евра од својот буџет како мерка ...

Read More »

„Наши“ лустратори: Таму луда банда се?! 11/02/2020

Не е јасно дали лустраторите, според Јанкулоска, се луди, или неконтролирани, или неконтролабилни, или неразумни, или случајни (случајно родени ) луѓе, или… Во секој случај, асоцира на став дека тоа се луѓе што немаат ништо заедничко со хуманизам и етичност… ...

Read More »

Битола ќе добие три нови детски градинки

       Со активностите кои во моментот ги реализира Општина Битола, во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Битола, наскоро ќе добие три нови детски градинки. Едната од нив ќе биде лоцирана во просторот на поранешниот Дом за доенчиња ...

Read More »

ЕСМ бара извинување од Ивица Томовски и ВМРО ДПМНЕ

Во врска со информациите кои ги пласира Ивица Томовски од ВМРО ДПМНЕ за наводна продажба на Елем турс со реакција се јавија од ЕСМ.В о врска со информациите кои ги пласира Ивица Томовски Вработениот во Елемтурс, фирма-ќерка на АД ЕСМ, ...

Read More »