Home / Вести

Вести

Помалку тестирања помалку позитивни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-17, Штип-19, Прилеп-12, Тетово-26, Велес-12, Битола-20, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-56, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-3, Кочани-4, Пробиштип-2, ...

Read More »

Во Битола се гради модуларен ковид центар

                Во Битола ќе се гради модуларен ковид центар         Во дворот на Клиничката болница во Битола, во непосредна близина на инфективното одделене почна уредувањето на просторот за изградба на модуларен Ковид центар.                        Од општината Битола велат дека  со ...

Read More »

Нови 24 пациенти, петмина од Битола не ја добија битката со пандемијата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, ...

Read More »

Болницата “ Мала Богородица“ станува ковид болница

Сопствениците на приватните болници „Систина“, „Жан Митрев“ и „Ре-медика“, вечерва беа на состанок со министерот Венко Филипче, во Министерството за здравство. Ова е втор состанок, на кој одлучиле одлучувале околу начинот на кој приватните болници ќе се вклучат со лекување ...

Read More »

Регистрирани 1.182 нови случаи на ковид-19, починаа 25 лица

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6, ...

Read More »

Градоначалничката Петровска со Здруженијата на граѓани ја конципираат програмата за социјална заштита

        Поаѓајќи од неопходноста за меѓусебна соработка за заеднички успех, градоначалничката на Општина Битола, во соработка со одделението за јавни дејности, денеска организираше on – line состанок со здруженијата на граѓани кои работат во делот на социјалната заштита. Целта на ...

Read More »

Средба Заев-Брнз

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, на која се разговараше за актуелните процеси поврзани со евроинтеграциите за земјава, за стратешката соработка меѓу Република Северна Македонија и ...

Read More »

Владата донесе одлука за прогласување кризна состојба

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната ...

Read More »

Во Битола 30 новозаразени од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 506-Куманово 34-Штип 55-Прилеп 91-Тетово 51-Струга 31-Велес 67-Битола 30-Охрид 26-Кавадарци 31-Гостивар 75-Гевгелија 23-Струмица 38-Крива Паланка 8-Радовиш 11-Крушево 12-Кочани 15-Пробиштип 3-Демир Хисар 7-Македонски Брод ...

Read More »

Плодност почна со брзи тестови за Ковид 19

Приватнатаболница Плодност стартуваше со брзи тестови з аКовод 19. Поради големиот интерес за серолошко тестирање, како и за брзите тестови за КОВИД-19, од болницата информираат дека од утре, сабота, 21.11.2020 година, Болницата „Плодност“ воведува нов телефонски број, наменет исклучиво за ...

Read More »