Home / Колумни

Колумни

(Не)успешни локални политики

                        Минатата недела бевме сведоци на маратонска седница на Советот на Битола.         Речиси цели  14,5 часа, со одредени паузи, советниците во Советот  расправаа за ребалансот на буџетот на Општината.         Како ретко кога советниците од опозицијата и власта ...

Read More »

Летно- зимски струјни удари

                   Во последно време колку и да се     трудам никако не можам себеси да си одговорам на прашањето што ни се случува.  Дури понекогаш ми иди сам да се запрашам дали како и многу други луѓе и јас ...

Read More »

Пресудата на обвинителката Рускоска

                Во изминатите над три децении од македонската независност се изнаслушавме не само од обичните граѓани и домашната (не)стручна јавност, туку и од  нашите постојани, или повремени странски посматрачи, дека македонското (право) судство не само што е  нестручно, корумпирано ...

Read More »

Наместо “ смарт “ потребни се паметни реформи

        Старите и мудрите, кои во минатото, кога не постоеше вештачка интелигенција, а немаше ни паметни телефони или паметни компјутери, сите свои потези и чекори добро ги одмеруваа и се држеа до непишаното правило: трипати мери, еднаш сечи! Иако и ...

Read More »

Денот кога Македонија рече Доста е!

                        Само уште 1ден не дели од 2 август, Денот кој во 1903 година, со златни букви е запишан во македонската историја, кога Македонскиот народ на тој ден заедно со сите етнички заедници, кои живееја во Македонија, под знамето ...

Read More »

Скапо платени суетни политики

                         Мудрите и паметните рекле: чувај се од суетни луѓе, кои мислат дека се знаат и дека нема попаметни од нив.         Во изминатите околу  речиси пет децении  новинарска кариера сум се среќавал со разни луѓе, кои благодарение на ...

Read More »

Ламбата на Ламбе

Пожарот на влезната врата на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во строгиот центар на Битола, за кој постои основано сомнение дека е подметнат од страна на познатиот македонски пејач на забавни мелодии Ламбе Алабаковски (наводно постои и лично признание дадено пред ...

Read More »

Лет во место

Беше многу одамна, во осумдесеттите години на минатиот век, кога на штиците што живот значат во Битола ја гледав претставата на Горан Стефановски, а во режија на Слободан Унковски, „Лет во место”.Оттогаш ми избледнеа многу слики и детали од улогите ...

Read More »

Крај на маките и понижувањата

                        Со одигрувањето на натпреварите од 33  превнствено коло спуштена е завесата на првенството во Првата фудбалска лига.         Фудбалерите на Пелистер и на последното гостување во Скопје, во натпреварот со Работнички очекувано доживеаја пораз (2:1) и на тој ...

Read More »

Заробени умови и блокирана држава

                         Не знам кој го смислил и обмислил мотото на рекламата  за Скопското пиво “ Скопско и се е можно “ мислам дека бил многу паметен пи ар менаџер.           Единствено нешто што му недостасува на оваа реклама ...

Read More »