Home / Колумни (page 2)

Колумни

Скапо платени суетни политики

                         Мудрите и паметните рекле: чувај се од суетни луѓе, кои мислат дека се знаат и дека нема попаметни од нив.         Во изминатите околу  речиси пет децении  новинарска кариера сум се среќавал со разни луѓе, кои благодарение на ...

Read More »

Ламбата на Ламбе

Пожарот на влезната врата на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во строгиот центар на Битола, за кој постои основано сомнение дека е подметнат од страна на познатиот македонски пејач на забавни мелодии Ламбе Алабаковски (наводно постои и лично признание дадено пред ...

Read More »

Лет во место

Беше многу одамна, во осумдесеттите години на минатиот век, кога на штиците што живот значат во Битола ја гледав претставата на Горан Стефановски, а во режија на Слободан Унковски, „Лет во место”.Оттогаш ми избледнеа многу слики и детали од улогите ...

Read More »

Крај на маките и понижувањата

                        Со одигрувањето на натпреварите од 33  превнствено коло спуштена е завесата на првенството во Првата фудбалска лига.         Фудбалерите на Пелистер и на последното гостување во Скопје, во натпреварот со Работнички очекувано доживеаја пораз (2:1) и на тој ...

Read More »

Заробени умови и блокирана држава

                         Не знам кој го смислил и обмислил мотото на рекламата  за Скопското пиво “ Скопско и се е можно “ мислам дека бил многу паметен пи ар менаџер.           Единствено нешто што му недостасува на оваа реклама ...

Read More »

Весник, кој има само ден на раѓање

                Пред секој нов роденден на Битолски весник, постојано се прашувам што да напишам, што не е напишано, што да кажам, а да не е кажано, и со каква  роденденска желба да го дочекаме новиот роденден на Весникот, кој за ...

Read More »

(Не)културно потсмевање и понижување

                        Срам, брука, понижување, дрска провокација, навреда, чин на непријателство.. Тоа се само мал број од коментарите како на медиумите така и на  истакнати  политичари, аналитичари, познати професори, по „официјалното отворање на бугарскиот  културен центар “ Ванчо Михајлов # ...

Read More »

Фали приватно, работи државно

                        Деновиве во јавните гласила излезе оглас во кој познатата германска компанија “ Кромберг и Шуберт “, која наскоро во Скопје  ќе отвори нова фабрика, бара да вработи околу 2. 000 работници.         Конкурсот е отворен и сите оние ...

Read More »

Еден мост многу политика

                        Кога на изборите во октомври минатата година ВМРО ДПМНЕ, со своите коалициони партнери   ја освои локалната власт, никој од новата власт не очекуваше дека мостот кај Безистенот ќе биде главната тема околу која власта и опозицијата ќе се ...

Read More »

Почеток на крајот или…

                                Кога помисливме дека  дојде крајот на пандемијата на Ковид 19 светот се најде пред нов почеток на себеуништување.          Веќе  речиси три недели  светот легнува и се буди со мислата што ќе им донесе утрешниот ден и дали ...

Read More »