Home / Uncategorized (page 10)

Uncategorized

Безбедноста во РЕК “ Битола “ на највисоко ниво

                                       Постапувајки согласно препораките на Министерството за здравство и Владата, во РЕК “ Битола “ се воведени најстроги мерки на безбедноста од корона вирусот.           Во Комбинатот сите вработени  при влезот и излезот од РЕК “ Битола “ мораат ...

Read More »

Како да го сочуваме психичкото здравје во состојба на криза

                    Пишува:  Психолог м-р Марија Младеновска Димитровска Светот деновиве е соочен со пандемија поврзана со корона вирусот. Сето тоа придонесе за зголемување на стресот кај луѓето, кои се соочени со висок степен на анксиозност од настанатата ситуација, страв, вознемиреност, ...

Read More »

Соопштение од ЈКП “Водовод“

Имајќи ги во предвид одлуката на Владата и препораките на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ кои се однесуваат за превенција од ширење на корона вирусот и пандемијата што е прогласена од Светската здравствена организација, ЈКП Водовод ...

Read More »

Филипче: Седењето дома најдобар лек за корона вирусот

Нема промена на бројот на заболени од коронавирусот во земјата. Ова е најновата информација од министерот за здравство Венко Филипче кој гостуваше во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“. – Пациентите имаат непроменета состојба. Многу внимание се посветува на пацентката која ...

Read More »

Србија воведе вонредна состојба на цела територија

Србија вечерва воведе вонредна на цела територија на Србија. Ова го изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој изјави дека ке ја извади војската пред сите институции во државата. Вучиќ вечерва побара помош за справување со кризата со корона вирусот од ...

Read More »

Во Грција уапсени 96 лица за непочитување на препораките

Грчката полиција продолжува со контролите во однос на тоа дали се почитуваат превентивните мерки и од четвртокот уапсени се 96 лица во 91 случај, бројка која е повеќе од двојно поголема во споредба со вчера, јави дописничката на МИА од ...

Read More »

Седумте тестирани пациенти негативни

Министерството за здравство информира дека резултатите на седумте пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на коронавирус. Денеска се тестираа пациенти од Куманово, Тетово, Кичево, Охрид, две трудници од Дебар и еден пациент од Кочани, чиј брис пристигна преку ЦЈЗ ...

Read More »

Адвокатите бараат одлагање на сите судски рочишта

Адвокатската комора бара да се одложат сите судски рочишта, освен итните постапки односно предметите со времени мерки и притворските предмети. Во допис испратен до Владата, Министерството за правда, Врховниот суд и Министерството за здравство, адвокатите бараат воведување на мерки за ...

Read More »

Целосна дезинфекција на работните простории и автобусите во ЕСМ и сите подружници во државата

        Викендов во просториите на АД ЕСМ, дирекцијата и во сите подружници на компанијата се врши вонредна дезинфекција на работните простории, службените возила и автобусите што се користат за превоз на вработените.   Иако, во рамките на компанијата оваа активност се ...

Read More »

“Широк Сокак” широк, но празен

                                         По појавата на корона вирусот и препораките на Владата за затворање на сите угостителски објекти, ресторани, кладилници, кафетерии, казина … ја испразнија Битола.           За тоа како изгледаше “Широк Сокак” во неделата на 15 март, околу пладне, ...

Read More »