Home / Uncategorized (page 30)

Uncategorized

Со Зарина Првасевда во Новата година

Битолчани, кои ќе одлучат Новата 2020 година да ја дочекаат заедно на плоштадот „Магнолија“, највеселата ноќ ќе је дочекаат без некои познати музички и естрадни ѕвезди. Пред полноќ, Новата 2020 година на битолчани ќе им ја честита Зарина Првасевда, која ...

Read More »

Поништен законот за лустрација

На денешната седница Владата го усвои предложеното законско решение на Министерството за правда со кое одлуките од лустрацијата и правните последици ќе станат ништовни. Станува збор за предлог-закон за огласување ништовност и поништување на правни акти, дејствија, мерки и правни ...

Read More »

Според Досие,таткото силувач поранешен затвореник

Таткото кој е осомничен дека дома сексуалано ги злоупотребувал трите деца во Битола, од кои најмалото е 6 години е поранешен затвореник кој одлежал 8 годишна затворска казна, објави „Досие“. Освен што бил поранешен затвореник, тој бил и алкохоличар, пишува ...

Read More »

Утре почнува постапката за аплицирање за инвертери

Ваучерите за инвертер-клима од 1.000 евра во замена со печките на огревно дрво, заинтересираните граѓани ќе ги добијат во јануари. Владината мерка предвидува 10 илјади семејства од Скопје, Тетово, Битола и Кичево да добијат вакви субвенции. Предност ќе имаат домаќинства ...

Read More »

Формиран централен изборен штаб на Подем

Централниот одбор на ПОДЕМ  на денешната седница, на која се дискутираше за подготовка на партијата за претстојните предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април во 2020 година, донесе одлука да се формира Централен изборен штаб, со кој ...

Read More »

Објавен тендер за набавка на механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола

AД ЕСМ денеска објави јавен повик за набавка на помошна механизација за РЕК Битола во вредност од 19 милиони евра со која се планира да се купат 47 парчиња од механизацијата за ископ на јаглен,.  АД ЕСМ денеска објави јавен ...

Read More »

Падна пресудата за Анета Стефановска

Апелациниот суд ја укина пресудата за предметот “ Титаник 2“ со која битолската пратеничка на ВМРО ДПМНЕ, Анета Стефановска беше осудена на 3 години затвор. Со оваа пресуда ослободени од вината се и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, ...

Read More »

Новогодишен базар на Магнолија

                             Во организација на  Општина Битола и Ротари клубот  “Широк Сокак- Битола “  на плоштадот Магнолија се одржа “ Битолскиот новогодишен базар”. Нај базарот  учествуваа компании и индивидуалци, кои  ги изложија и продаваа своите производи. Средствата од новогодишниот ...

Read More »

Се одржа новогодишен хуманитарен базар

                   Во организација на здружението “ Златно перо “ во саботата во Битола, поточно во хотелот  “Епинал”се одржа „Новогодишен хуманитарен базар”. На новогодишниот базар голем број приватници, меѓу кои пицеријата “ Шведскиот “, вила “ Диово “,” Ракотворби”,  “ СН ...

Read More »

“Бисерите” на Малиот битолски Монмартр како новогодишен подарок

                                  Битолската чаршија повторно оживеа. Иако дождот кој паѓаше во саботата  во извесна смисла го поремети планот на организаторите, на изложбата  во Старата битолска чаршија да бидат презентирани 1.000 ликовни  творби, колку што насликаа учесниците на годинашниот “ ...

Read More »