Home / Uncategorized (page 5)

Uncategorized

Наградата “Гран При“ на Малиот битолски Монмартр за Марија Дима од Романија

Добитник на најпрестижното признание на годинашната Манифестација “Мал битолски Монмартр “ , која треба да се одржи во месец мај е 18-годишната Марија Дима од Букрешт, Романија, која за годинашната Манифестација испрати 20 ликовни творби. На конкурсот кој траеше до ...

Read More »

Совети на д-р Жан Митрев за справување со пандемијата

Доктор Жан Митрев преку видео обраќање даде неколку препораки за заштита од корона вирусот, за кој рече дека се негови теории, од она што тој го анализирал. -Јас ќе кажам мое мислење како можеме да го победиме ова чудо, монструм ...

Read More »

Путин: Следната недела за цела Русија неработна

– Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање до нацијата соопшти дека следната недела ќе биде неработна во целата земја како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. . Ќе работат само продавниците за храна, аптеките, здравствените установи, банките, транспортните ...

Read More »

Да бидеме особено внимателни во односот со децата

Во овие денови на психички притисок треба слободно да зборуваме за нашите чувства, но и да побараме поддршка од блиските, што ќе ни помогне не само да го споделиме емотивниот товар поради ситуацијата туку и да добиеме социјална поддршка, вели ...

Read More »

Извршени 79 контроли

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната прес конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциски надзори од повеќе инспекциски служби во надлежност на Советот, кои интензивно се спроведуваат на терен, со цел да гарантираат целосно почитување на мерките ...

Read More »

Народна банка со мерки за корисниците на кредити

Советот на Народната банка донесе регулаторни измени насочени кон привремено олеснување на финансискиот товар на граѓаните и компаниите корисници на кредити кои веќе се соочуваат или во наредниот период би можело да се соочат со реални потешкотии во подмирувањето на ...

Read More »

Прва жртва од корона вирусот во Србија

Во Србија денеска почина еден граѓнин од корона вирусот. Тоа е првата жртва од корона вирусот во Србија. Човекот е од Кикинда кој се заразил од близок роднина кој бил заразен во Милно Италија. Србија по новите мерки ги затвори ...

Read More »

Венко Филипче:70 граѓани позитивни

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше за актуелната состојба со коронавирусот во земјава и во светски рамки, како и за мерките кои се преземаат во насока на зајакнување на капацитетите за справување со вирусот, а ...

Read More »

Бесплатна линија за пријавување неправилности

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска ја промовираа бесплатната линија за пријава на неправилности во државниот пазарен инспекторат. На оваа бесплатна линија – 191 ќе можат да се пријават неправилности за ...

Read More »