Home / Blog Page

Blog Page

Ковидот 19 ја совлада и легендата на битолскиот фудбал Тарзанот

                                      Синоќа во Битола на  70 годишна возраст почина еден од најголемите голмани во историјата на фудбалскит клуб Пелистер од Битола, како и македонскиот фудбал – Томе Димитровски – Тарзано. Како причина за смртта според зборовите на неговите најблиски ...

Read More »

Доделени Оскарите на Битолски весник

Денеска во Центарот за култура по сите здравсвени протоколи пропишани од Министерството за здравство се одржа годинашната традиционална манифестација на Битолски весник “Најуспешни битолчани за 2019 год., која требаше да се одржи на 28 февруари во ресторанот Вавилон. Според сите ...

Read More »

Владата донесе нови мерки

На денешната 14-та седница на Владата на Република Северна Македонија утврден е Предлог на Закон за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот КОВИД-19, заради исплата на платите за месеците октомври, ноември и декември 2020 ...

Read More »

В сабота доделување на признанијата на Битолски весник “Најуспешни битолчани “

Во соработка со Центарот за култура Битолски весник в сабота во 12 часот на свечен начин ќе ги врачи признанијата на најуспешните битолчани за 2019 година. На тој начин Битолски ведник ќе ја задржи традицијата на оваа врвна Манифестација, една ...

Read More »

Пандемијата не признава прогнози

                                    Слушајќи го деновиве претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, на прес конференцијата која  ја одржа заедно со министерот за здравство Венко Филипче, не знам зошто, но  во истиот момент помислив на стиховите од ...

Read More »

Ковидот руши рекорди,позитивни 641 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, Тетово-25, Струга-5, Велес-10, Битола-14, Охрид-10, Кавадарци-25, Гостивар-11, Гевгелија-20, Струмица-24, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-10, ...

Read More »

Владата ќе исплати 800.000 евра за обештетување на земјоделците во Битолско

                             -Владата  ќе исплати околу  800.000 евра обесштетување на индивидуални земјоделци од Битола и битолско, чии посеви беа погодени од град и поплава во јули и август годинава.           Ова денеска го соопшти координаторот на советничката група на СДСМ, Методија ...

Read More »

Прв стручен собир на библиотекарите од факултетските библиотеки

              Утре,  со почеток во 11 часот, во Националната  универзитетска библиотека во Битола ќе се одржи првиот стручен собир на библиотекари од факултетските библиотеки. Темата на Собирот е  „Организација и услуги на факултетските библиотеки на Универзитетот „Св. Климент Охридски Битола“ ...

Read More »

Сопственикот на “ УРбан инвест“ рекетиран од Миле Јанкиески и Кирил Божиновски да “донира “ 15.000 евра

Сопственикот на кавадаречката компанија „Урбан инвест“, Јован Грков, во своето денешно сведочење во случајот „Талир“ изјави дека лично од обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски пред избори добил наредба да даде 15 илјади евра. Сведокот Грков при својот исказ пред ...

Read More »

Владата предложи разрешување на Лидија Димова

Владата му препорача на Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност да ја разреши директорката Лидија Димова. На денешната владина седница, премиерот Зоран Заев го прифатил предлогот на вицепремиерот Љупчо Николовски да се разреши Димова поради, ...

Read More »
error: Content is protected !!