Home / Tag Archives: Албанија

Tag Archives: Албанија

Сите 27 членки ја поддржаа одлуката за почеток на преговорите

Европската Унија ќе ги започне преговорите за членство со Македонија и Албанија, се наведува во нацрт-одлуката која ја потпишаа 27-те членки на блокот, а во која имаше увид „Ројтерс“. Документот би требало да биде подготвен до крајот на оваа недела. ...

Read More »

Во 12 часот видео-конференција за добивање датм за преговори за ЕУ

Министрите за европски прашања на земјите членки на Европската Унија денеска точно на пладне имаат закажано видео-конференција на која се очекува да расправаат и да донесат политичка одлука за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија. Иако имаше ...

Read More »

Милион денари за настраданите во Албанија

Советниците на Советот на Битола на денешната седница донесоа одлука за доделување финансиска помош за настраданите од земјотресот во Албанија во износ од 1.000.000 денари. Ваквата одлука советниците на Советот ја донесоа едногласно.

Read More »

Се зголемува бројот на жртвите од земјотесот во Албанија

Се зголемува бројот на жртвите по силниот земјотрес, кој утринава пред 4.00 часот го погоди Драч, Албанија. Според последните потврдени информации од Министерството за одбрана, животот го загубиле шест лица, од нив тројца во населбата „18“ во Драч, две во ...

Read More »

Албанија отвора конзулат во Битола

Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Албанија во Република Македонија со седиште во Битола.Со владината одлука донесена на 8 јануари оваа година и објавена во Службен весник на РМ се дава согласност Имер Селмани ...

Read More »

Димитров: Не сме прислушкувале!

Владата на Македонија ниту имала намера, ниту пак дала наредба или инструкции за вршење разузнавачки дејства против и на штета на друга земја од соседството, вклучувајќчи ја и Србија. Земјава не презела никакви дејства и мерки за да ја шпионира ...

Read More »

Со пари од ЕУ ќе се гради пруга за Бугарија

Македонија доби грант од 70 милиони евра на Самитот во Трст од Европската унија за изградба на пругата кон Бугарија. Целата сума за земјите од Западен Балкан за инфраструктурен развој изнесуваше 194 милиони евра, а 40 проценти од овој износ ...

Read More »