Home / Tag Archives: Александар Кирацовски

Tag Archives: Александар Кирацовски

Интервју: Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ и пратеник во Републичкото Собрание: Битола повеќе нема да биде слепо црево!

  Битолски весник: Сега кога ја испративме старата 2017 година, и ги живееме првите денови на Новата 2018 година, кажете ни по што ќе ја паметите  2017 година? Александар Кирацовски: Минатата, 2017 година дефинитивно за сите нас беше  година на ...

Read More »

Кирацовски: Наследивме заробена држава, а за неколку месеци ја вративме на граѓаните

Со преземањето на централната власт, владата предводена од СДСМ наследила заробена и изолирана држава, партизирани и нефункционални институции, срушен општествен и вредносен систем, а граѓаните турнати на маргините, осиромашени и обесправени, посочи генералниот секретар на партијата и пратеник, Александар Кирацовски. ...

Read More »

Кирацовски: Битола нема да биде повеќе град што тони и од кој младите се иселуваат

-Денес сме во посета на Битола, на средби со граѓаните, со стопанствениците, со пазарџиите а во поддршка на нашиот кандидат за градоначалник Наташа Петровска која што впрочем е фаворит на битолчани на овие избори а и во поддршка и на ...

Read More »

Александар Кирацовски: Битолчани избраа живот

По завршувањето на неделните предвремени парламентарни избори со прес конференција се јави потпретседателот на СДСМ и кандидат за пратеник, Александар Кирацовски. Во својата изјава за медиумите Кирацовски изјави: -Уште еднаш ви ја честитам историската победа која ја направивме во Битола. ...

Read More »

Кирацовски: СДСМ води во Битола со 3.500 гласови разлика

СДСМ  во Битола е пред убедлива победа. Ова го најави потпретседателот на СДСМ и кандидат за пратеник Александар Кирацовски, кој на прес конференцијата  во седиштето на партијата каде веќе почна славјето изјави дека по преброени  2/3 од гласовите на избирачките ...

Read More »

Кирацовски: Со 1 евро до сопствена фирма

-Тешка е одлуката за човек да се исели од сопствената држава, но многумина од младите ја донесоа, затоа што уште поголема беше тешкотијата да се живее во држава, која на младите не им нуди ама баш ништо. Тоа мора заедно ...

Read More »

Реакција на РЕК “Битола“ на изјавата на дополнителниот министер Кирацовски

Паушалните изјави на дополнителниот министер Александар Кирацовски за наводни притисоци врз вработените во РЕК Битола се целосно неточни и во функција на собирање ситни дневнополитички поени. Податоците со кои оперира дополнителниот министер, воопшто не кореспондираат со фактичката состојба бидејќи станува ...

Read More »

Кирацовски: Вработените во училиштата под страшен притисок

-Според информациите кои секојдневно доаѓаат до мене, а се однесуваат на злоупотреба на службената положба и ставање на истата во функција на владејачката партија, вработените во училиштата во Битола се под страшен притисок. Пријавите кои доаѓаат се и од вработените ...

Read More »

Кирацовски: Нема да има отпуштања во администрацијата

Вработените во државната и  јавната администрација  можат да бидат спокојни ,бидејќи нема да има ниту реваншизам ниту бркање од работа.Ова доцна попладнево во Битола  го изјави потпретседателот  на СДСМ,  кандидат за пратеник и  дополнителниот министер  за информатичко општетсво и администрација, ...

Read More »

Александар Кирацовски: Од дваесет до 50 милиони евра поддршка за стопанството

СДСМ денеска пред стопанствениците одржа  презентација на економскиот дел од  програма во кој се содржани мерките кои произлегуваат на нивно барање. Најавија целосно повлекување на репресивните мерки и рацете на политиката од бизнис секторот, што како што велат од СДСМ ...

Read More »