Don't Miss
Home / Tag Archives: Алијанса

Tag Archives: Алијанса

Македонија 30 членка на НАТО

          Македонија е 30 членка на НАТО! Во понеделникот, во Брисел, пред седиштето на НАТО, со интонирање на македонската химна, свечено беше подигнато знамето на Република Северна Македонија.           На церемонијата, со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во ...

Read More »

Села и Заев се раздружија!?

Алијансата на Албанците не го прифатила понуденото вицепремиерско место за реформи во Владата на РМ. Ова, како што информираат од Владата, е исходот од попладневната средба на премиерот Зоран Заев со лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села. Во информацијата од ...

Read More »

По Груевски и Села не ги признава изборите

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села не ги признава резултатите од денешното гласање за локалните избори на кое, како што изјави вечерва,  имало поткуп и уцени на гласачи вршени од партиски активисти заедно со полицијата на „правната држава“. – ...

Read More »

Отворена вратата за влез во НАТО

НАТО останува отворена за нови места во Алијансата, само доколку се исполнат сите критериуми, посебно наоѓање решение за името со соседна Грција и доколку Македонија продолжи да работи на воведување на реформите и покаже силна политичка ангажираност, истакна генералниот секретар ...

Read More »