Don't Miss
Home / Tag Archives: амбасадорка

Tag Archives: амбасадорка

Амбасадорката на Србија во посета на Општина Битола

Амбасадорката на Република Србија, Душанка Дивјак-Томиќ, денеска  ја посети Општина Битола, каде што оствари работна средба со градоначалничката Наташа Петровска. На средбата беше договорено интензивирање на понатамошната соработка, како и отворање на нови можности за двете страни кои ќе придонесат ...

Read More »

Амбасадорката Томиќ: Србија поддржува се што ќе договорат Македонија и Грција

Србија сака да се реши прашањето меѓу Македонија и Грција и поддржува се што ќе договорат двете земји, изјави денекса во Битола српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ. „Република Србија и посакува на Македонија се најубаво како на близок сосед и ...

Read More »

OБСЕ: Изборите регуларни

Набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР не забележаа никакво насилство и нерегуларности и доколку некоја партија има докази за прекршување на Изборниот законик, таа има правен систем на располагање како и механизмите на Државната изборна комисија за да ги оспори изборите, изјави денеска ...

Read More »

Француска поддршка за изградба на меморијален комплекс во Битола

Делегација од регионот Норманија од Франција која ја сочинуваат генералниот директор на Меморијалниот центар во Каен, Стефан Грималди и раководителот на одделот за изложби, Франк Мари, денеска и утре ќе престојуваат Македонија. Како што информираа од Француската Амбасада, Грималди и ...

Read More »

Одбележан денот на завршувањето на Втората светска војна

Ученици и професорите од средното училиште „Ла Рокел” од градот Кутанс, Нормандија – Република Франција, заедно со учениците и професорите од битолската гимназија „Јосип Броз Тито” во неделата  на Француските гробишта во Битола го одбележаа 8 мај,  Денот на завршувањето ...

Read More »

Амбасадорката Оер: Да се даде шанса на политичкиот дијалог

Нашата желба е Македонија што поблиску да се приближи до европското семејство и еден ден да биде дел од него. Се знаат условите за да се постигне полноправно членство во ЕУ, а на тој пат треба да се напредува, изјави ...

Read More »

Француската амбасадорка во посета на Битола

Амбасадорката на Република Франција, Лоренс Оер денеска ја посети општина Битола. На средбата со градоначалникот Владимир Талески  акцентот беше ставен на настаните кои на 11 ноември ќе се реализираат во општина Битола. -Француската амбасада и градот Битола реализираат многу заеднички ...

Read More »