Don't Miss
Home / Tag Archives: Атина

Tag Archives: Атина

Во Грција уапсени 96 лица за непочитување на препораките

Грчката полиција продолжува со контролите во однос на тоа дали се почитуваат превентивните мерки и од четвртокот уапсени се 96 лица во 91 случај, бројка која е повеќе од двојно поголема во споредба со вчера, јави дописничката на МИА од ...

Read More »

Запалено македонското знаме во Атина

На вечерашниот протест против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент гореше македонското знаме. Грчкиот весник „Ефимерида” објави видео од случката. Неколку демонстранти од толпата прво го кинеа знамето, а потоа и го запалија, бодрени од толпата.

Read More »

Атина ги враќа Грујевски и Бошковски во Скопје!?

Врховниот суд во Атина, денеска треба да ја соопшти одлуката по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, јави вчера дописничката на МИА од Атина. Откако солунскиот суд на 5 јануари годинава даде зелено светло за екстрадиција, ...

Read More »

Заев: Утврдивме опција што може да биде прифатлива за двете страни

Софија како историски исчекор за Скопје и Атина. Премиерот на Македонија Заев денеска обелодени дека постои заеднички прифатливо решение за името, без да открие детали за можните солуции. Ципрас беше малку порезервиран и рече дека се уште не може да ...

Read More »

Нимиц: По Атина, очекувам добри разговори и во Скопје

„Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и другите лидери во Скопје“, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц по пристигнувањето во Скопје. Нимиц, претпладнево, со своите соработници, ...

Read More »

Што понатаму по ултиматумот на Грција за промена на името?!

Пишува: Јанко Бачев Во средата на прес конференцијата во Атина, Никос Косијас јасно и недвосмислено во лице му кажа македонскиот колега Никола Димитров, промена на името, па, „амин” за влез на Македонија во ЕУ. На ваквата порака Димитров возврати дека ...

Read More »