Home / Tag Archives: битола

Tag Archives: битола

Грк починал во казино во Битола

Лекар од Итна медицинска помош Битола вчера во 18.30 часот во СВР Битола пријавил дека кај нив, од казино во хотел во Битола, бил донесен Н.К.(62), државјанин на Грција, без знаци на живот. Лекарот констатирал смрт, а по наредба на ...

Read More »

Во Битола до 17 часот гласале 50 проценти од избирачите

На денешните претседателски избори во Битола до 17 часот гласале околу 50 отсто од избирачите запишани во единствениот Избирачки список. Ова за „Слободен печат“ го изјави претседателот на Општинската изборна комисија на Битола, Игор Талевски. Според него, се очекува во ...

Read More »

Гласањето во Битола се одвива без проблеми

Точно во 7 часот изутрина навреме беа отворени сите 170 гласачки места во Општина Битола. До 9 часот кога беше направен првиот пресек на излезноста, според претседателот на Општинската изборна комисија Игор Талевски гласале 4,55 проценти од вкупните избирачи запишани ...

Read More »

Стевчо Јакимовски: Македонија не смее да води еднонасочни политики

Кандидатот за претседател на државата од ГРОМ и Коалицијата „Храбро за Македонија“ Стевчо Јакимовски вечерва од плоштадот „Магнолија“ во Битола оценувајќи го досегашниот тек на изборната кампања за претседател на државата, истакна дека тоа што нема телевизиски дуел меѓу претседателските ...

Read More »

Салонот за убавина „Lumière“ во Битола ќе се погрижи да блеснете во вашето најубаво беспрекорно и гламурозно издание досега!

За секоја ваша пригода и убав настан препуштете се во рацете на вистински професионалци. Изберете ја вашата омилена шминка и фризура за посебните мигови и дозволете врвни професионалци да се погрижат за вашиот блескав и гламурозен изглед. Доколку барате идеално ...

Read More »

Бујар Османи: На граѓаните доста им е од национализам и лажен патриотизам

-Битола е најсоодветното место од каде што можам да ја пратам пораката, бидејќи Битола е Македонија во мало и мојата визија како европски претседател преку Европскиот фронт е да создадеме едно силно единство помеѓу сите етнички заедници, и сите граѓани ...

Read More »

Маричиќ: Строга контрола како се трошат средствата преку Еразмус плус програмата

Директорот на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Марко Ѓоргиевски при денешната посета на Еразмус+ Инфоцентарот во Битола рече дека Националната агенција во рок од 30-45 дена треба да врати околу два милиони евра, пари што наводно биле ...

Read More »

Мицкоски: Доаѓа крајот на власта на СДСМ и ДУИ

На митингот на плоштадот „Магнолија” во Битола, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова обраќајќи им се на присутните нагласи дека ќе направи се да го спречи егзодусот на младите стручни кадри и по можност истите да се ...

Read More »

Битолската полиција во двор од црква фати малолетници со дрога

На 20.03.2024 во 13.00 часот, полициски службеници од СВР Битола привеле пет малолетници и С.М.(19), сите од Битола. Тие биле затекнати во двор на црква во Битола и при преглед кај нив, кај двајца од малолетниците биле пронајдени и одземени ...

Read More »

Мустафа Кемал Ататурк изгради мост на вечно пријателство меѓу Македонија и Република Турција

Основоположникот и првиот претседател на Република Турција Мустафа Кемал Ататурк создаде нераскинливи врски и изгради мост на вечно пријателство помеѓу Македонија и Турција. Ова беше пораката на одбележувањето на 125 годишнината од дипломирањето на Кемал Ататурк во битолската воена Гимназија. ...

Read More »