Don't Miss
Home / Tag Archives: болести

Tag Archives: болести

Филипче: Се затвораат пет конфекции во Штип

На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше, дека утринава на Комисијата за заразни болести се анализираше состојбата во изминатите денови и статистиката од изминатите две недели. „Очигледно е дека и покрај високите бројки на новозаразени, нема ...

Read More »

Здравствениот систем подготвен да се справи со пандемијата

Премиерот Оливер Спасовски смета дека здравствениот систем е подготвен да може да се справи со најавите за поголем број заболени од коронавирусот, но апелира дека за тоа му е потребна и поддршка од граѓаните кои треба да ги почитуваат сите ...

Read More »

Комисијата за заразни болести со препораки за грипот, 7.800 лица се заболени во декември

Комисијата за заразни болести информираше дека во системот „Мој термин“ во декември биле евидентирани повеќе од 7.800 лица заболени од грип и очекуваат тој број да се зголеми. На седницата одржана вчеравечер, донеле неколку препораки меѓу кои и да се изврши ...

Read More »

Препораки за населението во поплавените региони за заштита од заразни болести

Агенцијата за храна и ветеринарство апелира граѓаните од поплавените региони постојано да се следат информациите за водоснабдувањето и безбедноста на водата за пиење преку локалните и националните телевизии, радија и преку интернет порталите. За пиење, за подготовка на храна и за ...

Read More »