Home / Tag Archives: бомби

Tag Archives: бомби

Во судот одекнаа 8 бомби од „Титаник 2“

Осум бомби оддекнаа на денешното рочиште за случајот „Титаник 2“ , во кој меѓу обвинетите се екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Главниот соговорник во разговорите е Драган Павловиќ Латас, а негови соговрници се ...

Read More »

Груевски ги слушаше бомбите на Ставревски

Од бомбите кои денеска беа презентирани во Кривичниот суд, за случајот „Траекторија“, се слушна и како поранешните министри Зоран Ставрески и Миле Јанакиески, го озборувале тогашниот нивен шеф, Никола Груевски, во врска со договорот за изградба на автопатот Кичево -Охрид, ...

Read More »

„Бомбите“ ќе бидат доказ во „Титаник 2“

Апелација пресече, доказ во случајот на СЈО „Титаник2“ ќе бидат „бомбите“. Тоа значи дека две снимки од преслушуваните разговори кои беа јавно објавени ќе бидат доказ за предметот „Титаник 2“, во кој обвинети се лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот директор на УБК, Сашо ...

Read More »

Мирка Велиновска: ВМРО на изборите ќе победи во Свирипичино

Во својата колумна на порталот Дудинка “партизанката “ Мирка Велиновска пишува дека поразот на ВМРО ДПМНЕ на локалните избори не може да се спречи и дека оваа партија, чиј мегафон беше Мирка, може да се надева на победа во Свирипичино. ...

Read More »

Секс бомби

Македонија повторно ја потресуваат нови бомби. Но, за разлика од “бомбите” на Заев,  кои главно  беа “полни” со содржини за политички криминал, најновите “бомби”, кои деновиве беа “експлодирани” и кои во голема мера покрај политичката јавност ги стресоа и социјалните ...

Read More »

Во Битола пронајдени 24 авионски бомби од Првата светска војна

Пиротехничарот Ѓорги Стефанов вчера пријавил дека подигнал 24 неексплодирани авионски бомби со потекло од Првата светска војна во „Битолска суровина” кај Железничката станица во Битола. Бомбите биле пронајдени при менување на водоводни цевки од страна на работници во ЈП Водовод. ...

Read More »

Пукна 19-тата бомба во Битола

СДСМ денеска од Битола објави нови 13 телефонски разговори за кои тврди дека се однесуваат на незаконското  работење на градоначалникот Владимир Талески, на изборни нерегуларности, притисок врз приватни фирми и партиски вработувања. На прес-конференцијата беше пуштен разговорот меѓу министрите за ...

Read More »

Владимир Талески:На последиците од „бомбите” на СДСМ битолчани сеуште се сеќаваат

– Граѓаните имаат штета од СДСМ и кога е на власт и кога е во опозиција. Нивни карактеристики се отпуштање од работа, ароганција, корупција, закани, мобинг, уцени, сеење страв, распаднати институции и објекти, уништени јавни претпријатија, лаги , малверзации, интриги, ...

Read More »

Заев презентираше разговори за судството

Судството и состојбите во него беа темата на дванаесеттата прес-конференција од серијалот „бомби“ на опозицијата. Снимените разговори, вкупно 15 на број, денеска ги презентираше лидерот на СДСМ Зоран Заев од седиштето на партијата во Скопје. Беа вклучени гласови за кои ...

Read More »

И Тоше Проески дел од “бомбите“ на Заев

Вечерва СДСМ објави дел од според нив телефонски разговор меѓу министрите Миле Јанакиески и Елизабета Канческа- Милевска, од кој се слуша  дека ВМРО-ДПМНЕ е незадоволно од тоа што семејството на Тоше Проески за време на изборите не ја поддржувало владејачката ...

Read More »