Home / Tag Archives: Чешка

Tag Archives: Чешка

Со Чешка помош до европски проекти

                   Во понеделникот градоначалничката на Општина Битола м-р  Наташа Петровска оствари работна средба со амбасадорот на Чешката Република во Република Македонија, неговата екселенција Мирослав Томан. На средбата беше поздравена досегашната активна соработка на полето на културата помеѓу двете земји, особено ...

Read More »

13 рудари загинаа во експлозијата во рудникот во Чешка

Во експлозија на метан во рудникот во источниот дел на Чешка загинаа 13 рудари, од кои 11 се од Полска, а двајца се од Чешка, соопштија официјални лица. „Несреќата не ја преживеаја 13 рудари, од кои 11 се од Полска, ...

Read More »